"Нафтогаз" і "Укргазвидобування" могли свідомо порушити норми, щоб виконати план, однак до підземних сховищ для цього закачали неякісний газ – ЗМІ
Державна компанія "Укргазвидобування" відзвітувала про збільшення добового видобування газу, тоді як минулого року падіння видобування становило 3% як порівняти із довоєнним 2021 роком. Опитані виданням "Факти" фахівці галузі вважають, що це виконання плану зі збільшення видобування стало можливим завдяки Моспанівському та Західно-Білозірському газоконденсатним родовищам, які ввели в дослідно-промислове розроблення прискореними темпами із порушеннями нормативних документів і режимів експлуатації свердловин.
Автор статті Володимир Добров зазначив, що НАК "Нафтогаз" і "Укргазвидобування" під керівництвом Олексія Чернишова та Олега Толмачева змогли відзвітувати про збільшення обсягів видобування, але оператор газотранспортної системи України офіційно заявив, що за девʼять місяців цього року УГВ сплатило понад 635 млн грн штрафу за подавання в ГТС неякісного газу.
"А вже в листопаді ця сума лише за один місяць склала 240 млн грн. Тобто результатом року може стати сплата більш як мільярда штрафних санкцій за неякісний газ. Про що саме йде мова? Про відновлення практик, якими активно користувалися найбільші газові магнати України з минулого – змішування природного газу з вуглекислим і азотом", – підкреслює журналіст.
Він пояснив, що в міру виснаження тиск на родовищах падає, і для його потрапляння у трубу потрібні додаткові компресори, які також працюють на газу.
"На сьогодні майже на всіх об'єктах УГВ використовується обладнання, якому 15−20 років. Навіть на нових родовищах УГВ використовує старе обладнання, демонтувавши його на інших родовищах компанії. У разі, якщо встановлено якісне та сучасне оснащення, а також забезпечена реалізація проєктних рішень експлуатації родовищ, то при виконанні низки інших умов система працює гармонійно, забезпечуючи вимоги щодо якості газу. У разі ж втручання в режими роботи родовища, несвоєчасного та неякісного обслуговування, виникають проблеми з якістю газу. А саме – збільшення у ньому частки вуглекислого газу та азоту", – написав Добров.
За його даними, із 45 точок входу, через які УГВ подає газ до ГТС, на 35 точках входу держкомпанія постачала неякісний газ, який змішували із газом приватних видобувних компаній. Загальний обсяг доправленого неякісного газу становить від 66% за девʼять місяців 2023 року року і він сягнув рекордних 89% від валового видобування газу в листопаді 2023 року.
"А є ще обсяги, які УГВ подає напряму місцевим споживачам через газові мережі в Балаклійському, Ізюмському, Валківському та Богодухівському районах. У цьому випадку якість і обсяги взагалі ніким не контролюються. І вже відомі випадки, коли через так званий червоний газ (такий візуальний ефект дає висока частка домішок у неякісному газі) в побутових газових плитах, розрахованих на якісний "синій газ", ставалися вибухи", – зауважив автор.
Експерти, яких він опитав, вважають, що керівництво УГВ і "Нафтогазу", усвідомлюючи дефіцит видобутого газу більше ніж у 1 млрд м&³3;, ухвалило рішення про відхилення від проєктів розроблення родовищ і змінило режими роботи свердловин.
"Невідповідність фізико-хімічних характеристик природного газу, який передавався із місць видобутку до газотранспортної системи, однозначно говорить про порушення технологічного процесу на етапі видобутку, очищення природного газу чи його транспортування до точок входу у газотранспортну систему. А от масштаби проблеми, якщо судити із величини нарахованих штрафів за постачання неякісного газу, наводять на думку про те, що це могла бути не випадковість, а системна проблема. Можливо, в гонитві за нарощеннями обсягів видобутку почали нехтувати технологією та стандартами", – сказав експерт із питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.
Автор статті додав, що голову "Нафтогазу" Чернишова призначили за кілька місяців до того, як посаду керівника УГВ обійняв Толмачев, і якщо керівник НАК не працював у галузі і просто не знає суто технологічних нюансів, то про них відомо Толмачеву.
"Дійсно, проблема нинішнього керівництва "Нафтогазу" і "Укргазвидобування", що в гонитві за власними політичними балами та амбіціями Чернишов і Толмачев готові руйнувати систему видобутку газу в державі. Підтвердженням цього є нищівна експлуатація на виснаження Моспанівського та Західно-Білозірського газоконденсатних родовищ. За їхній рахунок сьогодні малюють красиві графіки росту видобутку, але не повідомляють, що через пару років ці родовища будуть закриті. Зате голова "Нафтогазу" Чернишов прозвітує про ріст видобутку газу", – заявив експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук.
Експерт із питань нафтогазової промисловості Геннадій Сікалов підкреслив, що питання з маніпуляціями цифрами не нове для галузі.
"Не випадково очільники управлінь магістральних газопроводів України ставали заможними людьми, стаючи гарантами збереження таємниці обсягів видобутого і заведеного до ГТС газу. Але питання ще й в тому, що і Чернишов, Толмачев, [керівник "Шебелинкагазвидобування" Андрій] Охотніков та інші є всього лише призначенцями фінансово-промислових груп, націлених на розпил бюджетів як "Нафтогазу", так і УГВ у розмірі $2–3 млрд на рік", – сказав він у коментарі виданню.
Він додав, що УГВ сплатило мільярдні штрафи оператору ГТС, але нема інформації, чи компенсувала компанія населенню і промисловим споживачам мільярди за доправлений неякісний газ.
"Зазначу, що місячна заробітна плата одного тільки Толмачева сягає до $70 тис., а фонд заробітної плати "ефективних" менеджерів із "Нафтогазу" та УГВ оцінюється щонайменше у сотню мільйонів грн. Вважайте, споживач своїм коштом утримує менеджерів, які постачають йому замість газу якусь вибухонебезпечну суміш, – зазначив Сікалов. – І, на мій погляд, суперменеджерів, які не здатні видобути менше 1% від облікованих за УГВ запасів вуглеводнів, треба повертати тим ейчарам, які їх туди привели. А на їхнє місце призначати місцевих фахівців, наприклад, Володимира Щербину, який є громадянином України і не ховає свою родину по заморських юрисдикціях".