"Наразі все заблоковано". Фонд гарантування вкладів фізосіб пояснив, як працюватиме Sense Bank

У ФГВФО повідомили, хто очолить тимчасову адміністрацію банку
Фото: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб / Facebook

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) призначив керівницею тимчасової адміністрації Sense Bank (колишній "Альфа-Банк") начальницю управління раннього реагування фонду Вікторію Степанець. Про це 20 липня повідомила на брифінгу директорка-розпорядниця ФГВФО Світлана Рекрут, трансляцію вів YouTube-канал Нацбанку.

21 липня в Sense Bank введуть тимчасову адміністрацію Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, зазначали в НБУ. Регулятор пояснив, що "власниками прямої істотної участі" в Sense Bank є компанії, пов'язані з підсанкційними в низці країн російськими бізнесменами Михайлом Фрідманом і Петром Авеном. Санкції передбачають блокування активів, зазначили в НБУ.

Рекрут пояснила, як працюватиме Sense Bank надалі.

"Не буде обмежень щодо зняття готівки в банкоматах (звичайно, у межах ліміту, встановленого Нацбанком) і не буде обмежень у фізичних осіб по використанню овердрафтів (знову ж таки, у межах цих лімітів). Що стосується юридичних осіб. Наразі все заблоковано, тому що це є вимогою чинного законодавства", – сказала вона.

За словами директорки-розпорядниці фонду, банк зараз працює на приймання платежів від юридичних осіб, а вихідні платежі ходитимуть із другої половини 21 липня.

"Важлива інформація, що не будуть у ці декілька днів діяти всі договори щодо кредитування. [...] Відділення банків працюють у робочий день у звичайному режимі, вихідний день – без клієнтів, також працюватиме застосунок, тому вкладники і клієнти банку повинні мінімально відчути ті незручності, які викликані цією потребою", – зазначила Рекрут.

Вона описала такі дії ФГВФО щодо Sense Bank.

"Узяття банку під контроль. Наступний крок – отримання рішення Кабінету Міністрів щодо участі держави, а саме – купівлі банку, затвердження плану регулювання, потім – призначення керівників банку за поданням Міністерства фінансів і за погодженням з Національним банком. І останній крок – це передача (або продаж) банку Міністерству фінансів. Усі ці заходи ми плануємо здійснити протягом вихідних", – пояснила Рекрут.

Вона наголосила, що в понеділок, 24 липня, "банк працюватиме у звичайному режимі, але з новим власником".

Контекст:

"NV Бізнес" пояснило, що сьогоднішнє рішення – це крок до націоналізації банку. Очікують, що тимчасова адміністрація в банку працюватиме лише кілька днів, уже в понеділок, 24 липня, він стане державним. За інформацією Forbes, керівником націоналізованого банку може стати колишній голова правління "Універсал Банку" Дмитро Кузьмін.

Після націоналізації Sense Bank частка держави в банківському секторі України зросте до 56%.

Sense Bank – один із 15 системно важливих банків України, нагадав Forbes. Його клієнтами є понад 3 млн фізичних осіб і 55 тис. компаній. У банку працює приблизно 4 тис. співробітників, він має 138 відділень (10-те місце серед усіх банків). Наразі частка Sense Bank у банківському секторі України – 3,2%.

Sense Bank до 2022 року мав назву "Альфа-Банк", але після повномасштабного вторгнення Росії в Україну він вирішив змінити назву, щоб не асоціюватися з країною-агресором. Із 1 грудня його перейменували на Sense Bank.

У січні 2023 року в НБУ заявляли, що не бачать причин для націоналізації Sense Bank, оскільки це системно важливий платоспроможний банк.

У травні Верховна Рада ухвалила закон про процедуру виведення з ринку системно важливих банків. Він дозволяє націоналізувати банк, якщо проти нього і/або його власників введено українські або міжнародні санкції. Президент України Володимир Зеленський підписав закон 16 червня, ідеться в картці відповідного законопроєкту на сайті Ради.

Проти пов'язаних із Sense Bank російських бізнесменів Фрідмана й Авена введено й міжнародні (Великобританією, ЄС, Канадою, Швейцарією, Австралією, Новою Зеландією), й українські санкції. Фрідман і Авен їх оскаржують.

За даними The Wall Street Journal, Фрідман запропонував Україні $1 млрд із власних грошей, сподіваючись на скасування санкцій. Джерела The Financial Times стверджували, що Фрідман і Авен готові були продати свої частки в Sense Bank за $2,3 млрд, щоб накладені на них обмеження скасували.