У НБУ пояснили, навіщо виводять Sense Bank із ринку України

Пишний пояснив, що НБУ діє згідно із законодавством
Фото: Національний банк України / Facebook
У Sense Bank (раніше – "Альфа-Банк"), про виведення якого з ринку України оголосив 20 липня Національний банк, знижувалися показники регулятивного капіталу. Про це на брифінгу повідомив голова НБУ Андрій Пишний, трансляцію вів YouTube-канал регулятора.

"Регулятивний капітал Sense Bank за період із 1 квітня 2022 року до 1 липня 2023 року зменшився на 50%, у той час як регулятивний капітал інших системно важливих банків загалом збільшився на 29%. Сукупність цих негативних факторів, а також репутаційний ризик, пов'язаний із застосуванням санкцій до ключових акціонерів, створюють, на нашу думку і переконання, загрозу правам вкладників і кредиторів", – сказав він.

Пишний наголосив, що рішення ухвалено "з метою забезпечення фінансової стабільності".

За словами голови Нацбанку, українське законодавство передбачає, що якщо акціонери із суттєвою часткою системно важливого банку перебувають під санкціями і це створює загрозу правам вкладників та акціонерів, "Національний банк зобов'язаний ухвалити рішення про виведення банку з ринку".

Пишний прогнозує, що рішення Кабінету Міністрів України щодо участі держави у подальшій долі Sense Bank буде ухвалено 21 липня.

У НБУ зазначили, що з 21 липня в Sense Bank буде запроваджено тимчасову адміністрацію Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Нацбанк пояснив, що "власниками прямої істотної участі" в Sense Bank є ABH Ukraine Limited (Кіпр) і ABH Holdings S.A. (Люксембург), які пов'язані з громадянами країни-агресора РФ Михайлом Фрідманом (він також громадянин Ізраїлю) та Петром Авеном (також громадянин Латвії), котрі перебувають під санкціями Європейського союзу, Великобританії, Канади, Швейцарії, Австралії та Нової Зеландії.

Санкції передбачають блокування активів, зазначили у НБУ.

Контекст:

2022 року Євросоюз ввів санкції проти деяких російських бізнесменів, зокрема Авена та Фрідмана, через тісні зв'язки з російською владою. Бізнесмени також перебувають під персональними санкціями Великобританії, де вони проживають, Канади, Швейцарії, Австралії, Нової Зеландії та України.

Статки Фрідмана в останньому рейтингу Forbes оцінювали у $12,6 млрд (дев'ятий рядок у рейтингу найбагатших росіян), статки Авена – $4,2 млрд (31-ше місце).

За даними The Wall Street Journal, Фрідман запропонував Україні $1 млрд із власних грошей, сподіваючись на зняття санкцій.

Financial Times також писало з посиланням на джерела, що Фрідман і Авен готові продати свої частки в "Альфа-Банку" за $2,3 млрд, щоб із них зняли санкції.

У липні 2022 року стало відомо, що "Альфа-Банк" вирішив змінити назву, щоб не асоціюватися з Росією. Із 1 грудня його перейменували на Sense Bank.

У січні 2023 року в НБУ заявляли, що не бачать причин для націоналізації Sense Bank, оскільки це системно важливий платоспроможний банк.

29 травня Верховна Рада ухвалила закон, який, зокрема, дозволяє запустити процес націоналізації Sense Bank.