"Нас очікує неминучий відбір російського газу з транзитного потоку". Коболєв розповів про ймовірний песимістичний сценарій для цієї зими
У першому кварталі 2022 року для покриття пікових навантажень, спричинених низькою температурою повітря в зимовий період, Україні необхідно імпортувати від 2 млрд до 3 млрд м³ природного газу. Про це у статті, опублікованій 3 січня на сайті ZN.UA, заявив колишній голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
Відповідно до оптимістичного прогнозу Коболєва, "Нафтогаз" здатний забезпечити достатній імпорт газу для покриття добових дефіцитів.
"У цьому сценарії вже мало що залежить від самого "Нафтогазу", адже кошти в такому обсязі компанії, яка залишилася без грошових коштів і вже неспроможна сплатити навіть поточні податки, може надати лише держава. Ціну такого імпорту передбачити складно... Але купувати "Нафтогазу" доведеться за будь-якою ціною, навіть якщо вона знову повернеться на рівень понад $2 тис. за 1 тис. м&³3;", – сказав він.
За песимістичним прогнозом, "Нафтогазу" не вдасться забезпечити достатній імпорт газу, вважає Коболєв.
"Цей сценарій може відбутися не лише через відсутність грошей, а й у разі нестачі імпортних потужностей із Євросоюзу. Навіть якщо виділити "Нафтогазу" все необхідне фінансування, зростання внутрішнього споживання газу, ідентичне лютому 2020 року, неможливо буде компенсувати існуючими потужностями з імпорту газу з ЄС. У цьому сценарії на нас чекає неминучий відбір російського газу з транзитного потоку, оскільки відключення українських споживачів нині виглядає нереалістичним", – наголосив ексголова "Нафтогазу".
Контекст:
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль стверджує, що осінньо-зимовий період в Україні мине стабільно й енергоресурсів на опалювальний сезон вистачить. Він зазначив, що "є нерівномірність поставок" вугілля через дефіцит у світі, але Україна накопичила 17,6 млрд м&³3; газу у сховищах. Водночас за опалювальний сезон Україна в середньому використовує 8 млрд м&³3;, "у найбільш жорсткий і холодний" – 10 млрд м&³3;, повідомив прем'єр, наголосивши, що "у нас газу абсолютно достатньо і для опалення, і для технологічних потреб".
Голова НАК Юрій Вітренко говорив в інтерв'ю "РБК-Україна", опублікованому 23 грудня 2021 року, що купувати газ узимку "Нафтогаз" буде лише в тому випадку, якщо зможе продати його дорожче.
Без необхідних обсягів імпорту дефіцит газу в Україні цього опалювального сезону може перевищити 1 млрд м&³3;. Про це йдеться в листі компанії "Оператор газотранспортної системи України" (ОГТСУ) на адресу Шмигаля та міністра енергетики України Германа Галущенка, опублікованому 28 грудня.