Насалик заявив, що фінплан "Нафтогазу" не передбачає закупівлі газу в Росії

Насалик: Уряд, затверджуючи фінансовий план "Нафтогазу", ніяк не розглядав можливості закупівлі російського газу
Фото: Міністерство енергетики та вугільної промисловості України / Facebook

"Нафтогаз України" не перебуває у сфері управління Міненерговугілля, зазначив керівник міністерства Ігор Насалик.

Фінансовий план НАК "Нафтогаз України" не враховує можливості закупівлі газу у російського "Газпрому". Про це на засіданні Верховної Ради у п'ятницю сказав міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик, пише "Інтерфакс-Україна".

Він зазначив, що "Нафтогаз України" не перебуває у сфері управління Міненерговугілля.

"Пункт другий: керівник НАК жодним чином не синхронізував свою заяву з міністерством, що формує державну політику. Пункт третій: уряд, затверджуючи фінансовий план "Нафтогазу", ніяк не розглядав можливості закупівлі російського газу", – сказав він.

Міністр додав, що за рахунок нарощування видобутку українського газу уряд планує звести до нуля будь-який імпорт газу для потреб населення.

"Україні вдалося за півтора року для потреб населення зменшити імпортну закупівлю газу до 0,9 млрд м&³3;. І ми, розвиваючи "Укргазвидобування", взагалі розглядаємо можливість, що до кінця року цього дефіциту в 0,9 млрд м&³3; не буде. Формулюючи ціну газу для населення... ми вже не будемо зв'язуватися з імпортним паритетом – для потреб населення нам не потрібен буде імпортний газ. А комерційні структури нехай закуповують де вважають за потрібне", – сказав він.

Україна перестала закуповувати газ у РФ у листопаді 2015 року.

31 травня 2017 року стало відомо, що Стокгольмський арбітраж задовольнив головні вимоги НАК "Нафтогаз України" у спорі з "Газпромом": умову "бери або плати" скасовано; заборону на реекспорт скасовано; формулу ціни на газ переглянуто з 2014 року. У "Газпромі" рішення назвали проміжним.

22 грудня в "Нафтогазі" заявили про перемогу над "Газпромом" з усіх спірних питань контракту на постачання газу. В українській компанії повідомили, що вимоги російської сторони щодо умови "бери або плати" на суму $56 млрд повністю відхилили. За інформацією "Нафтогазу", обов'язкові річні обсяги відбору газу знизили більш ніж у 10 разів. Стокгольмський арбітраж ухвалив, що "Нафтогаз" не повинен платити за газ, який "Газпром" нібито поставив на окупований Донбас.

Водночас у "Газпромі" заявили, що Стокгольмський арбітраж визнав чинними основні положення контракту на постачання газу з РФ в Україну і задовольнив більшу частину вимог "Газпрому" про оплату доставленого газу. У компанії заявили, що в остаточному рішенні суд зобов'язав "Нафтогаз" виплатити суму простроченої заборгованості в розмірі $2 млрд і відсотки за прострочення (0,03% за кожний день із 22 грудня 2017 року).

Голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв повідомив, що остаточна сума розрахунків між НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром" буде відома після винесення Стокгольмським арбітражем 28 лютого 2018 року рішення за транзитним контрактом.

17 січня 2018 року комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко заявив, що переговори з "Газпромом" щодо контракту на постачання газу почнуться найближчими днями.

17 січня Коболєв сказав, що у 2018 році Україна має намір закупити у Росії 45 млрд м&³3; газу і продовжити імпорт із Європейського союзу.