Нацбанк України подав до Ради законопроєкт про перейменування копійки на шаг

Перші шаги можуть викарбувати 2025 року
Скріншот: bank.gov.ua

Національний банк України подав до Верховної Ради законопроєкт, який передбачає перейменування монет із копійок на шаги. Про це 11 жовтня в Telegram повідомив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, нардеп від "Слуги народу" Данило Гетманцев.

"Реформу, шаг якої настав, не спинити!" – написав він, опублікувавши подання Нацбанку "Про законодавчі пропозиції" голові парламенту Русланові Стефанчуку.

Як зазначають у зверненні, "відродження шага у грошовому обігу незалежної України дасть змогу розірвати останні зв'язки, що поєднують українську національну валюту із країною-агресором, і остаточно завершити грошову реформу, як це і планувалося зробити ще на початку 1990-х років, коли вже були створені ескізи розмінної монети шаг і викарбувані перші експериментальні зразки".

"Дерусифікацію й декомунізацію в монетарній сфері ми вважаємо обов'язковою умовою для ствердження української грошової одиниці як невід'ємного атрибута суверенної держави й сучасної української нації", – наголосив Нацбанк.

Розмінні марки-шаги часів Української народної республіки, 1918 рік
Скріншот: bank.gov.ua

У НБУ заявили, що перейменування розмінних монет не передбачає додаткових витрат – миттєвого вилучення копійок не буде, їх планують замінювати поступово.

"Національний банк планує у 2025 році відкарбувати 20 млн монет. І лише від нас із вами зараз залежить, будуть це радянські копійки чи наші українські шаги", – підкреслили у зверненні.

Нацбанк самостійно не може подавати законопроєкти на розгляд Ради, регулятор може лише пропонувати внести зміни до законодавства – тому НБУ попросив спікера парламенту подати проєкт закону. На момент публікації новини проєкт не було зареєстровано на сайті Ради.

Ескізи шагів, які виконав художник Василь Лопата 1992 року
Скріншот: bank.gov.ua

Контекст:

Нацбанк України повідомив, що ініціює перейменування копійок на шаги на початку вересня 2024 року. 

"Дослідивши історію грошового обігу України, ми дійшли беззаперечного висновку, що така назва для розмінної монети, як "копійка", фактично є символом московської окупації... Саме час відновити справедливість і для грошової системи, очистити монетарний суверенітет від щонайменшої спорідненості з будь-чим московським", – аргументував потребу зміни назви голова НБУ Андрій Пишний.