НБУ зберіг облікову ставку 25% і заявив про стрімке зниження інфляції

Нинішня ставка залишається ефективною, вважають у НБУ

Фото: Національний банк України / Facebook
Національний банк України зберіг розмір облікової ставки на рівні 25% річних. Про це 27 квітня повідомляє сайт НБУ.

Такий захід підтримає ефект від попередніх кроків щодо посилення привабливості гривневих активів, вважають у Нацбанку. Чинна ставка також дасть можливість надалі забезпечувати стійкість валютного ринку і зниження інфляції.

"Інфляція стрімко знижується, у тому числі завдяки заходам НБУ з підтримання курсової стійкості, проте через вплив війни ціновий тиск залишається високим", – ідеться в повідомленні регулятора.

У НБУ вважають, що інфляція знижуватиметься й надалі, зокрема через дешевші енергоносії, стриманий внутрішній попит, а також успішну монетарну політику. Нацбанк прогнозує, що у 2023 році зростання цін сповільниться з 18,7% до 14,8%, а 2024 року – до 9,6%.

Регулятор також покращив прогноз економічного зростання 2023 року – з 0,3% до 2,0% річних з огляду на відновлення енергетичної системи, а також м'яку фіскальну політику.

Швидка реалізація проєкту відновлення України разом із євроінтеграційними реформами дасть ще більший поштовх економіці економічного зростання, а надходження іноземного фінансування дасть можливість для пом'якшення валютних обмежень, обіцяють у НБУ.

Контекст:

Облікова ставка визначає норму відсотка, який НБУ стягує під час рефінансування комерційних банків. Що вища ставка, то дорожче для банків і для споживачів коштують кредити й депозити. Це стимулює бізнес і населення накопичувати гроші, а не витрачати їх. Унаслідок цього попит на товари скорочується, інфляція сповільнюється. Зворотний бік підвищення облікової ставки – скорочення кредитування і, як наслідок, уповільнення економічного зростання.

3 червня 2022 року Нацбанк підвищив облікову ставку з 10% до 25%. 26 січня регулятор зберіг її на цьому рівні.

У НБУ зазначали, що підвищення ставки знизить тиск на курс гривні та стимулюватиме споживачів вибирати інструменти заощадження у гривні, а не у валюті. А також посилить можливості самого Нацбанку щодо стримування інфляції під час війни.