НБУ зберіг облікову ставку на рівні 25%, як і очікували учасники ринку
У НБУ вважають, що збереження ставки на колишньому рівні сприятиме підтримці привабливості гривневих інструментів, збереженню стійкості валютного ринку і зниженню інфляції.
"Для збереження курсової стійкості з метою сталого зниження інфляції й формування належних передумов для поступового пом'якшення валютних обмежень важливим є подальше підтримання високої привабливості гривневих інструментів. З огляду на це, правління НБУ вирішило зберегти облікову ставку на рівні 25%. Облікова ставка й надалі відіграє важливу допоміжну роль у забезпеченні стійкості валютного ринку й захисті міжнародних резервів", – заявили в Нацбанку.
У НБУ вважають, що утримання високої облікової ставки разом з іншими заходами стало "визначальним чинником суттєвого зростання привабливості гривневих інструментів".
Рішення Нацбанку зберегти ставку на рівні 25% було очікуваним для учасників ринку, пише "Інтерфакс-Україна". Агентство опитало вчора банкірів і ті прогнозували, що регулятор збереже розмір облікової ставки на колишньому рівні.
Контекст:
Облікова ставка визначає норму відсотка, який стягує НБУ під час рефінансування комерційних банків. Що вища ставка, то дорожче для банків і для споживачів коштують кредити й депозити. Це стимулює бізнес і населення накопичувати гроші, а не витрачати їх. Унаслідок цього попит на товари скорочується, інфляція сповільнюється. Зворотний бік підвищення облікової ставки – скорочення кредитування і, як наслідок, уповільнення економічного росту.
У червні 2020 року облікова ставка в Україні сягнула історичного мінімуму – 6%. У березні 2021 року НБУ почав поступово підвищувати її й у січні 2022-го, за місяць до російського вторгнення, Нацбанк підвищив ставку до 10%. 3 червня 2022 року Нацбанк підвищив облікову ставку з 10% до 25%. Відтоді ставка тримається на цьому рівні.
У НБУ зазначали, що підвищення ставки знизить тиск на курс гривні і стимулюватиме споживачів обирати інструменти заощадження у гривні, а не у валюті, а також посилить можливості самого Нацбанку щодо стримування інфляції під час війни.