НКРЕКП та "Укренерго" мають забезпечувати виплати за "зелену" електроенергію – Шмигаль
Для нинішніх оплат за "зелену" електроенергію НКРЕКП має забезпечувати баланс виробництва електроенергії і виплат, заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та житлово-комунальних послуг, а також компанія "Укренерго" мають забезпечувати можливість повних розрахунків за вироблену "зелену" електроенергію в Україні. Про це заявив в ефірі ток-шоу "Свобода слова Савіка Шустера" на телеканалі "Україна" 18 вересня прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
"Ми розуміємо, що регулятори, НКРЕКП, "Укренерго" мають, відповідно, управляти ринком і провести відповідну регуляцію на ринку, яка дасть змогу розраховуватися із "зеленою" енергетикою в тих параметрах, які ми маємо сьогодні", – підкреслив Шмигаль.
Він додав, що для забезпечення нинішніх оплат за "зелену" електроенергію НКРЕКП має забезпечувати баланс виробництва електроенергії і виплат. Для того щоб ситуація поліпшувалася, уряд на засіданні антикризового енергетичного штабу 18 вересня дав доручення створити відповідні комісії.
"Питання до регулятора, як він відрегулює баланс енергетичного ринку. І ми з вами сьогодні дали відповідні доручення на антикризовому штабі – створити відповідні комісії, які будуть контролювати регулятора з точки зору підтримки балансу і підтримки порядку на ринку енергетики", – сказав прем'єр.
10 вересня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна реалізувала положення меморандуму між Кабінетом Міністрів та іноземними інвесторами в поновну енергетику зі скорочення зелених тарифів для сонячних і вітрових станцій, що зменшило фінансові витрати на "зелену" енергетику, писало агентство "РБК-Україна".
1 серпня набув чинності закон №810-ІХ, завдання якого – реалізувати основні положення меморандуму про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України та інвесторами у ПДЕ. Документ передбачає, зокрема, зниження "зелених" тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, введення повної відповідальності за небаланси для виробників "чистої" електроенергії з 2022 року (50% у 2021 році) та інші норми, за планами законодавців, дасть змогу економити державі 7 млрд грн щорічно.
Також закон передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену "зелену" електроенергію, починаючи із серпня цього року. Крім того, закон визначає строки та обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (приблизно 9 млрд грн), а решта 60% у 2021 році.
Наприкінці серпня прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що уряд планує в четвертому кварталі 2020 року виплатити 40% накопичених перед "зеленою" генерацією боргів, писала "Енергореформа".