Україні потрібно здешевити і прискорити процедуру приєднання до електромереж для залучення інвесторів – експерт
Вартість і строк приєднання до електромереж у країнах враховують під час складання рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business від Світового банку; з нинішнім підходом до цієї процедури Україна є "неконкурентною локацією" для розвитку бізнесу, вважає голова спілки "Розумні електромережі України" Олександр Візір.
Процедура приєднання до електромереж в Україні має бути дешевшою, вважає голова спілки "Розумні електромережі України" Олександр Візір.
"Вартість приєднання до електромереж може і повинна бути знижена. З діючими підходами до приєднання до електромереж – ми, як країна, неконкурентна локація для розвитку бізнесу. Питання приєднання до електромереж – важливий і для побутових споживачів, і для вже існуючого бізнесу, і для приваблення нового (інвестиційної привабливості країни). Процедура приєднання враховується в рейтингу ведення бізнесу Doing Business, що показує іноземним інвесторам, наскільки країна готова їх приймати", – написав експерт у Facebook.
Українські підприємці, за даними Візіра, стикаються з проблемами під час приєднання до електромереж.
"Для покращення процедури треба скоротити час приєднання та знизити його вартість. Строк приєднання в 350 днів споживача від 1 МВт (це двопід'їзний будинок на 16-поверхів із централізованим опаленням) – виглядає якось сюрреалістично. Причини зрозумілі – треба спрощувати процедуру", – зазначив експерт.
Зараз, за його словами, вартість під’єднання "невеликого магазину" в Києві становить приблизно 358 тис. грн.
"Розумні електромережі України" запропонували внести ряд змін до нормативно-правових актів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП).
Зокрема, ідеться про "збільшення ставки доходу на "стару" регуляторну базу активів до 6% і використання отриманих коштів для здешевлення вартості приєднань", зазначив Візір.
"Зміни передбачають, що замовники приєднань, які є споживачами електричної енергії, будуть оплачувати виключно вартість будівництва лінії електропередачі до свого об'єкта споживання, що не оплачуючи підстанційну складову (плату за приєднану потужність). Підстанційна складова в повній мірі буде виконуватися за кошти оператора системи розподілу. Такі дії дадуть можливість зменшити вартість приєднання на 30–40%", – додав він.
У разі впровадження цих пропозицій вартість під’єднання "невеликого магазину" в Києві може скоротитися з 358 тис. грн до 214 тис. грн, пише Візір.
Стимулювальне регулювання – це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів. Цей метод спрямований на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури мереж, що передають енергоносій, і стимулювання ефективності витрат розподільних і постачальних компаній.
НКРЕКП на засіданні 26 серпня ухвалила методику стимулювального тарифоутворення з поділом активів компанії на "стару" і "нову" бази зі ставкою прибутковості, відповідно, 3% і 16,74%.