Обшуки Генпрокуратури у "ПриватБанку" у справі Kroll зупинив Порошенко – ЗМІ

18 грудня 2016 року держава на 100% стала власником "ПриватБанку"
Фото: ЕРА

Джерело "РБК-Україна" повідомило, що президент України Петро Порошенко телефонував генеральному прокурору Юрієві Луценку і погрожував звільненням через обшуки 7 грудня в центральному офісі "ПриватБанку" у Дніпрі.

Слідчі Генеральної прокуратури України 7 грудня проводили обшуки в офісі "ПриватБанку" у Дніпрі в межах провадження, де фігурує міжнародне агентство Kroll, що спеціалізується на фінансових розслідуваннях. Про це повідомило джерело "РБК-Україна".

"Слідчі ГПУ нібито надали постанову Печерського суду Києва про дозвіл на проведення обшуків у рамках кримінального провадження №42017000000002828 від 5 вересня 2017 року. У постановах, за словами співрозмовника, зазначалося, що "в ході досудового слідства встановлено, що посадові особи "ПриватБанку" за попередньою змовою із представниками Нацбанку, а також із власниками і керівниками низки суб'єктів господарювання, зокрема іноземної детективної компанії Kroll, використовуючи службове становище... організували схему систематичної розтрати коштів "ПриватБанку" ...шляхом проведення завідомо збиткових операцій із кредитування суб'єктів господарської діяльності за грошову винагороду в розмірі 3–5% від загальної суми кредиту", – пише "РБК-Україна".

Зазначають, що в рішеннях суду нібито навіть містився пункт про вилучення сервера Fritz, де містилася база даних на 10 мільйонів клієнтів, однак силовики пішли, нічого не вилучивши.

За словами співрозмовника видання, ці обшуки зупинив президент України Петро Порошенко, зателефонувавши генеральному прокурору України Юрієві Луценку.

"Порошенко подзвонив Луценку, коли дізнався про обшуки у "Приваті", і запитав, навіщо він це робить. Луценко сказав, що не впливає на слідчих у рамках чинного законодавства. Порошенко відповів, що тоді, у рамках чинного законодавства, зараз у Раду прийде подання на звільнення генпрокурора", – заявило джерело.

За його словами, під час зустрічі Луценка й екс-акціонера "ПриватБанку" Ігоря Коломойського в Амстердамі могли обговорювати деталі саме цих дій у "справі Kroll".

"Луценко та Аваков (міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. – "ГОРДОН") даремно стали допомагати Коломойському. Kroll – міжнародна компанія, яка займається розшуком активів, украдених грошей та їх поверненням по всьому світу. Проти них так відкрито йти не можна", – заявив співрозмовник видання.

В оточенні Порошенка "РБК-Україна" підтвердили, що у президента відбулося кілька "жорстких розмов" із Луценком щодо справ "ПриватБанку" і поїздок до Амстердама.

Крім того, можливим комунікатором між Коломойським і Луценком називають нардепа від Блоку Петра Порошенка Олександра Третьякова. Сам Третьяков у коментарі "РБК-Україна" заявив, що це неправда.

Джерела в Генпрокуратурі заявили, що у "ПриватБанку" 7 грудня був не обшук, а "слідчий експеримент". Співрозмовник в оточенні Луценка заявив, що співробітники ГПУ не могли не проводити слідчих дій у межах розслідування, але нібито вилучення документів зупинив сам генпрокурор. "Луценко заборонив. Жорстко сказав залишити їх у спокої, якщо інакше не вміють або процесуально не можуть", – сказав співрозмовник видання.

Крім того, в оточенні Луценка підозрюють, що історію із зустріччю в Амстердамі міг "злити" сам Коломойський. "Це в його стилі. Як і всі його телефонні розмови з політиками, які час від часу викидаються в інтернет", – сказало джерело.

За інформацією "РБК-Україна", Національне антикорупційне бюро України відкрило нову справу проти Kroll нібито за заявою нардепа від Блоку Петра Порошенка Валерія Давиденка. Видання зазначає, що цей нардеп фігурував у написанні різних заяв, "які можуть бути вигідні стороні Коломойського".

Журналіст, головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов звернув увагу, що відкриття кримінального провадження та отримання Генпрокуратурою в Печерському суді санкції на обшук у "ПриватБанку", який відбувся 7 грудня, збіглися з поверненням із Амстердама глави ГПУ Юрія Луценка. Той стверджував, що "випадково" зустрів у столиці Нідерландів екс-співвласника "ПриватБанку" Ігоря Коломойського.

Видання "Цензор.НЕТ" опублікувало копію судового рішення про проведення обшуків, у якому сказано, що, за даними Генеральної прокуратури, представники "ПриватБанку" і Kroll змовилися з посадовцями Нацбанку, організувавши "схему систематичної розтрати коштів "ПриватБанку" під час видавання кредитів.

Заступник голови Національного банку України Катерина Рожкова заявила, що кримінальне провадження за фактом нібито зловживань посадовцями "ПриватБанку", Національного банку України та детективного агентства Kroll під час видавання кредитів, яке розслідує Національне антикорупційне бюро України, пов'язане з підготовкою звіту детективів-аудиторів. За її словами, звіт буде випущено в січні.

21 грудня міністр финансів України Олександр Данилюк заявив, що рішення Лондонського суду щодо замороження активів колишніх власників "ПриватБанку" до моменту ухвалення рішення по суті стало можливим, "незважаючи на всі прямі спроби з боку Генеральної прокуратури перешкодити цьому процесу". Міністр також звинуватив ГПУ у відкритті та "активному просуванні" проваджень проти чинних посадовців "ПриватБанку", Мінфіну і Нацбанку України. Данилюк водночас вимагає відставки Луценка.

Коломойський, відповідаючи на запитання видання "Лівий берег", чи правда, що генеральний прокурор йому допомагає у справі "ПриватБанку", відповів: "П...здить. Данилюк п...здить".

Згідно з рішенням уряду від 18 грудня 2016 року, держава на 100% стала власником "ПриватБанку".

5 червня 2017 року Центр із розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP повідомив, що "ПриватБанк" протягом 2015–2016 років видав понад $1 млрд кредитів 28 фірмам, які контролювали особи, пов'язані з колишнім власником банку Ігорем Коломойським.

7 липня в НАБУ заявили, що держава зазнала збитків у розмірі докапіталізації банку на 116,8 млрд грн.

НБУ в липні опублікував звіт фінансового аудиту "ПриватБанку", проведений компанією Ernst & Young, згідно з яким напередодні націоналізації банк був фінансовою пірамідою.

Після цього екс-власники банку, а також пов'язані з ними офшори і фізичні особи подали десятки позовів в українські суди, у яких оскаржують процедуру націоналізації й вимагають компенсацій за пов'язані з нею фінансові втрати.