Оптова ціна електроенергії у 2020 році не давала можливості ТЕС закуповувати додаткові обсяги вугілля – Саква
Середньозважена оптова ціна електроенергії на ринку на добу наперед у 2020 році була заниженою і не давала можливості тепловим електростанціям закуповувати додаткові обсяги вугілля, щоб замістити виробництво на блоках АЕС, на яких тривали затяжні ремонти. Про це у Facebook повідомив перший заступник голови Всеукраїнської енергетичної асамблеї, член наглядової ради "Донбасенерго" Юрій Саква.
"Середньозважені ціни на РДН в ОЕС України у 2020 році склали: перше півріччя – 1301 грн/МВт-год, друге півріччя – 1398 грн/МВт-год. Чи були ці ціни на електрику ТЕС достатніми, щоб закупити додаткове вугілля для заміщення виробництва електроенергії блоків АЕС? Однозначна відповідь – ні", – повідомив експерт.
Він зазначив, що вугілля власного видобутку для компенсації роботи АЕС недостатньо, тому єдиним виходом був імпорт палива.
"Максимальна гранична ціна вугілля для закупівлі по імпорту в такій ціні на електрику складає приблизно 1100 грн/т, або ~ 40$/t (на калорійність 6000 та без витрат на доставку/фрахт до кордону, перевалку, та витрат на доставку до ТЕС залізницею). Натомість на API2 та APІ4 у четвертому кварталі 2020-го – першому кварталі 2021 року ціна на вугілля коливалася в діапазоні $65–70 за тонну", – пояснив він.
Тому штучно занижені ціни на РДВ не давали можливості тепловим станціям закуповувати імпортне вугілля, щоб компенсувати падіння виробництва електроенергії на АЕС, яке виникло в четвертому кварталі 2020 року, що і стало причиною різкого зменшення запасів вугілля на складах генерувальних компаній, зазначив він.
"При такій ціні на РСВ теплова генерація не мала змоги купити вугілля по імпорту", – підсумував експерт.
15 січня нардеп від "Батьківщини", перший заступник голови парламентського комітету з питань енергетики Олексій Кучеренко заявив, що енергоблоки теплових електростанцій державної компанії "Центренерго" зупинили на аварійний ремонт через брак вугілля на складах, у зв'язку з чим планують віялові вимкнення електроенергії.
18 січня "Укренерго" попередила про критичну ситуацію із запасами вугілля всіх марок на складах теплових електростанцій (ТЕС).
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль говорив, що на українських вугільних ТЕС на складах низькі запаси вугілля й у разі потреби відбудеться запуск газомазутних блоків, а також переведення вугільних блоків на спалювання газу.
17 січня Україна попросила про екстрену аварійну допомогу у Білорусі для недопущення від'єднань споживачів, пише "РБК-Україна".