Перша умова для інвестицій в обленерго – запроваджена в Україні система стимулювального регулювання – експерт
Десятки зарубіжних інвесторів, які розглядали у 2016 році можливість придбання у держави пакетів акцій шести обленерго, заявляли, що умовою для їхнього приходу на український ринок є стимулювальне регулювання тарифів, заявив партнер департаменту корпоративних фінансів Deloitte в Україні Артур Огаджанян.
Упровадження стимулювального регулювання й успішна практика його застосування приведуть до підвищення інтересу у сфері розподілу та постачання електроенергії в Україні. Таку думку в інтерв'ю "Українським новинам" висловив партнер департаменту корпоративних фінансів Deloitte в Україні Артур Огаджанян.
"Спілкуючись із десятками зацікавлених зарубіжних інвесторів, які розглядали у 2016 році можливість придбання у держави пакетів акцій шести обленерго, ми, серед іншого, практично від усіх чули одне й те саме. Перша умова для розгляду питання про інвестиції в придбання цих компаній – це запроваджена в Україні система стимулювального регулювання, до того ж не обов'язково саме в цих компаніях; важливий прецедент", – зазначив експерт.
За його словами, інвесторам недостатньо побачити, що сьогодні систему вже впроваджено, їм необхідно переконатися, що стимулювальним регулюванням названо те, що таким уважають в інших країнах, що назва і суть збігаються.
Огаджанян додав, що, на відміну від системи "витрати плюс", стимулювальне регулювання за умови його коректного застосування є набагато прогресивнішим.
"По-перше, тариф формують як суму базових складників: витрати на підтримку активів (амортизація), операційні витрати, норма прибутку, компенсація податку на прибуток. По-друге, тариф установлюють на регуляторний період (в Україні перший – три роки, наступні – п'ять років). У такий спосіб забезпечено передбачуваність тарифу, а зрозумілий алгоритм розрахунку забезпечує його більшу прозорість, хоча в деталях розрахунок досить складний", – підкреслив він.
Отже, компанія буде мотивованою оптимізувати свої витрати й отримувати додатковий заробіток, уважає Огаджанян, а інвестиції у розвиток забезпечать якість послуг.
"Зменшення (оптимізацію) витрат ураховано під час формування тарифу в майбутньому, що стримує його істотне зростання, а в умовах невисокої інфляції теоретично може навіть приводити до певного зниження, – зазначив експерт. – Така система загалом буде давати компаніям можливість залучати кредити для оновлення активів як мінімум завдяки зрозумілішому розміру очікуваних грошових надходжень протягом кількох наступних років".
Постанову, яка затверджує нову методику, було опубліковано в газеті "Урядовий кур'єр", вона набула чинності з 10 січня. Документ передбачає прибутковість для обленерго на рівні 12,5% річних як на старі активи, так і на нові, у які будуть інвестувати.
Стимулювальне регулювання – це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів. Цей метод спрямований на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури мереж, що передають енергоносій, і стимулювання ефективності витрат розподільних і постачальних компаній.