Політолог Ощановський: Державний "СумиХімПром" потрапляє в залежність від приватної контори
Завод із виробництва мінеральних добрив у Сумах стикається із фінансовими труднощами через шахрайські схеми, пов'язані з давальницьким постачанням сировини. Про це 13 серпня заявив політолог Мар'ян Ощановський на сайті "Цензор.НЕТ" у своєму блозі під заголовком "Хто грабує Фонд держмайна?".
Він повідомив, що у квітні цього року було відновлено роботу заводу "СумиХімПром", але новий директор Валерій Захаренко втягнутий у схему з компанією ТОВ "ТД "Укрмінхім", яка постачає сировину за завищеними цінами.
"Ця компанія постачає "СумиХімПрому" всю виробничу сировину (сірку, аміак, фосфорити, хлористий калій), а потім бере на продаж вироблені заводом комплексні добрива. У чому сенс? Ця компанія не має власних шахт і кар’єрів. Вона просто купує сировину за кордоном і передає на завод, малюючи при цьому в контрактах завищені ціни", – написав політолог.
Він додав, що завод міг би сам напряму купувати сировину за кордоном, але не робить цього.
"Якраз у цьому і схема! Замість нормальної роботи завод потрапляє в залежність від приватної контори й несе збитки, отримуючи нібито "дорогу" сировину. "Заробіток" схематозників – приблизно $20–30 на 1 т, а державний завод втрачає із кожної такої поставки приблизно $300–400 тис.!" – пояснив Ощановський.
За словами політолога, контроль над цією схемою здійснює неформальний радник голови Об'єднаної гірничо-хімічної корпорації (ОГХК) Віталій Логінов, який також відповідальний за вантажопотоки ОГХК.
"Ось для прикладу один з останніх контрактів на поставку фосфоритів ТОВ "ТД "Укрмінхім" від словацької прокладки Z9 Impex s.r.o. 1 серпня 2024 року – ціна на нібито єгипетські фосфорити – €107 за 1 т. Пізніше ця сировина піде на "СумиХімПром". У цей же час реальний єгипетський постачальник фосфоритів Chem Source Egypt пропонує ту саму сировину по $40–50 за 1 т. Тобто в цій конкретній поставці ціну завищено більше ніж удвічі. І це свідчить, що, можливо, лише на цій одній операції в державного заводу вкрали приблизно €800 тис.", – заявив експерт.
Ощановський звернув увагу на те, що нещодавно в Одеському припортовому заводі також зафіксували спробу впровадження схожих схем через тендер на постачання газу, що може бути пов’язано з тіньовими угодами.
"Нещодавно в кількох виданнях з'явилася інформація про харківську компанію "Агроторггруп", яка "виграла 25 липня тендер на поставку газу на ОПЗ загальною вартістю 4,13 млрд грн!" В одній із публікацій писали, що компанію пов'язують із торгівлею російським аміаком. У 2022 році "Агроторггруп" через маловідому товарну біржу "Придніпров’є-2021" придбала 10 тис. т аміаку, який перебував під арештом АРМА. Тоді нардеп і заступник голови фінкомітету Верховної Ради Ярослав Железняк стверджував, що ці аукціони мали ознаки корупційної схеми", – додав Ощановський.
Багато деталей указують на те, що контролює цю схему Андрій Гмирін – він позиціонувався у ЗМІ як податковий експерт, із квітня 2023 року разом із колишнім керівником Фонду держмайна Дмитром Сенниченком його оголосили в розшук НАБУ за підозрою у справі за фактом створення злочинної організації та заволодіння коштами АТ "Одеський припортовий завод" та АТ "Об’єднана гірничо-хімічна компанія".
"Так, він у розшуку і під підозрою від НАБУ, та, схоже, навіть переховуючись за кордоном, він зумів дотягнутися до України і досі смикає за ниточки в підприємствах ФДМУ. Чи має цей схематоз покровителів на вищих щаблях влади, чи це просто афера шахраїв під шумок війни, можна тільки здогадуватися. Але корупційна складова цих процесів безпосередньо б'є по довірі до президента України на міжнародній арені", – вважає політолог.