"Поштовх для розвитку проєкту "Армія дронів". Кабмін спростив імпорт в Україну низки товарів військового призначення
"Кабінет Міністрів України розширив перелік товарів військового призначення і подвійного використання, які можуть імпортувати фізичні та юридичні особи без дозволу Державної служби експортного контролю", – ідеться у повідомленні.
Голова Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України Юрій Щиголь зазначив, що до списку увійшла "велика кількість товарів військового призначення та подвійного використання, які зараз потрібні нашим захисникам, включаючи безпілотні літальні апарати та їхні запчастини".
"Це ще один поштовх для розвитку проєкту "Армія дронів". Адже що менше бюрократичних процедур, то швидша доставка безпілотників до України, більше дронів нашим захисникам на передову", – пояснив він.
Також спрощено імпорт таких товарів, як роботи, апаратура для управління вогнем, камери і прилади нічного і телевізійного бачення, оптичні приціли, засоби зв'язку, глушники, парашути та параплани, засоби для розмінування, обладнання для боротьби з радіопротидією, включно з антидроновими рушницями, польовими генераторами, програмним забезпеченням військового призначення, технологіями розроблення, виробництва та ремонту виробів військового призначення.
"Зміни до законодавства також мають надати поштовх для розвитку вітчизняного виробництва оборонної продукції. Наприклад, такої високотехнологічної галузі, як виготовлення безпілотних літальних апаратів", – наголосила перша віцепрем'єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Контекст:
Питання із ввезенням в Україну цивільних безпілотників, які активно застосовують на фронті, ще у грудні 2022 року порушила керівниця Центру підтримки аеророзвідки Марія Берлінська.
У колонці для "Української правди" вона написала, що Держслужба експортного контролю фактично закрила ринок дронів в Україні. Через те, що держава вважає їх товарами подвійного призначення, для їхнього ввезення необхідно було збирати велику кількість документів, що суттєво уповільнювало передання безпілотників на фронт. Берлінська зверталася до ДСЕК для вирішення цього питання, але це не дало жодного результату.
У підсумку Берлінська опублікувала публічне звернення до української влади із закликом розблокувати ринок дронів.
3 січня 2023 року Кабмін спростив ввезення в Україну безпілотників цивільного та подвійного призначення, а також запчастин для них. Такі безпілотники мають оформити як гуманітарну допомогу від донорів. Ці правила діятимуть на період воєнного стану.