Путін вважає, що Україна виграла б від запуску "Північного потоку – 2"

Додаткове надходження обсягів газу на європейський ринок знизило б ціну на біржі, упевнений Путін
Фото: kremlin.ru
Україна виграла б від запуску газогону "Північний потік – 2", який має з'єднати РФ та ФРН дном Балтійського моря в обхід України. Таку думку 24 грудня під час спільного засідання Державної ради і ради з науки та освіти висловив президент РФ Володимир Путін.

Відеозапис заходу опубліковано на сайті Кремля.

Лідер ЛДПР Володимир Жириновський під час доповіді заявив, що у Європі "самі не відкривають "Північного потоку – 2", а тепер замерзатимуть". Вони "самі собі гірше роблять", наголосив Жириновський.

"Щодо "Північного потоку – 2", так, я згоден з вашими оцінками, – це ще й безглуздо для тих, хто не дає можливості працювати цій системі, тому що додаткове надходження обсягів газу на європейський ринок, безумовно, знизило б ціну на біржі, на споті, – прокоментував Путін. – А оскільки багато країн, до речі, включно з тією самою Україною, яка залежить від споту сьогодні (це їхній власний вибір був, вони не хочуть у нас купувати безпосередньо) – і для них ціна б упала – і суттєво. Просто самі собі підрізають сук, на якому сидять".

Цьогоріч на ринку газу в Європі фіксують дефіцит. Він спровокував зростання цін на газ. Якщо на початку року ф'ючерси на газовому хабі TTF у Нідерландах коштували приблизно $250 за 1000 м&³3;, то у вересні ціна на газ у Європі вперше в історії подолала позначку $1000, а 6 жовтня оновила історичний максимум – понад $1900 за 1 тис. м&³3;.

Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому російський "Газпром" відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту територією України, писало агентство РБК.

До кінця листопада вартість газу знизилася майже вдвічі і не перевищувала $1000 за 1 тис. м&³3;. У грудні ціни на газ у Європі знову зросли на тлі заяви глави МЗС ФРН Анналени Бербок про те, що вона не бачить підстав для запуску газогону "Північний потік – 2".

21 грудня вартість природного газу в Європі оновила історичний максимум – понад $2000 за 1 тис. м&³3;. 23 грудня ціна знизилася приблизно на 17%. 24 грудня вартість природного газу на газовому хабі TTF у Нідерландах опускалася нижче за $1200 за 1 тис. м&³3;.

Незважаючи на захмарні ціни на газ у ЄС, наявні вільні транзитні потужності, російський "Газпром" не забронював додаткових потужностей на січень, зазначив генеральний директор компанії "Оператор газотранспортної системи України" (ОГТСУ) Сергій Макогон. За його словами, "Газпром" і далі шантажує Європу з метою якнайшвидшого запуску газогону "Північний потік – 2", який проходить сертифікацію у ФРН.

Контекст:

Будівництво "Північного потоку – 2" повністю завершено. 8 листопада 2021 року в "Газпромі" заявили, що трубопровід готовий до запуску.

Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають трубопровід загрозою для енергетичної безпеки Європи.

Адміністрація президента США Джо Байдена виступала проти будівництва газогону, проте наприкінці травня 2021 року глава Білого дому назвав "контрпродуктивним" із погляду відносин із Європою запровадження нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газогін "практично закінчено".

Німеччина та США 21 липня 2021 року повідомили, що уклали угоду щодо газогону "Північний потік – 2". Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії та закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить подальші агресивні дії проти України".

Вищий земельний суд німецького Дюссельдорфа 25 серпня цього року зобов'язав оператора газогону бути незалежним від "Газпрому" та дотримуватися європейського законодавства. Макогон заявляв, що це "саме те, на чому наполягає Україна".

ОГТСУ повідомив, що Nord Stream 2 AG, якою на 100% володіє російський "Газпром", 8 вересня подала заявку на сертифікацію як незалежного оператора системи передання газогону "Північний потік – 2" у Федеральне мережеве агентство ФРН.

"Немецкая волна" зазначала, що попереднє рішення щодо "Північного потоку – 2" має ухвалити Федеральне мережеве агентство ФРН, а потім свою позицію щодо газогону має висловити Європейська комісія, вона може взяти на формулювання висновку до чотирьох місяців. Після цього в німецького регулятора буде ще два місяці на ухвалення остаточного рішення.

16 листопада стало відомо, що Федеральне мережеве агентство Німеччини зупинило сертифікацію "Північного потоку – 2". У компанії ОГТСУ припустили, що "Газпром" спробує обійти законодавство ЄС для сертифікації трубопроводу.

Президент Федерального мережевого агентства Німеччини Йоген Гоманн зазначив 16 грудня, що "Північного потоку – 2" не запустять у першій половині 2022 року. За його словами, Nord Stream AG почала процес створення дочірньої компанії у ФРН. Гоманн додав, що сертифікацію "Північного потоку – 2" відновлять, щойно компанія надасть необхідні документи.

Віцеканцлер Німеччини Роберт Габек в інтерв'ю газеті FAZ, опублікованому 18 грудня, назвав помилкою проєкт "Північний потік – 2".