Рада ЄС підвищила мито на зерно з РФ і Білорусі

У ЄС зазначили, що мито підвищено настільки, що на практиці імпорт сільськогосподарських продуктів із РФ і Білорусі припинять
Фото: depositphotos.com

Рада Європейського союзу запровадила додаткове мито на деякі види імпорту в Євросоюз сільськогосподарської продукції з РФ і Білорусі. Про це 30 травня повідомив Єврокомісар із питань торгівлі Валдіс Домбровскіс у соцмережі X.

За його словами, міністри ЄС ухвалили таке рішення, "щоб зупинити дестабілізацію сільськогосподарського сектору Євросоюзу, обмежити доходи Росії, які вона використовує для фінансування війни в Україні, а також для боротьби з нелегальним експортом вкраденого Росією українського зерна на ринки ЄС".

У прессрелізі постанови, оприлюдненому на сайті Ради ЄС, зазначають, що імпорт зернових продуктів із РФ значно зріс після її повномасштабного вторгнення в Україну. Щоб не дати Росії порушити ринок Європи, мито на зернові, олійні культури й продукти їх перероблення з Росії й Білорусі підвищено настільки, що на практиці імпорт цих продуктів припинять.

"Є докази того, що зараз РФ незаконно привласнює великі обсяги такої продукції на незаконно окупованих нею територіях України і спрямовує її на свої експортні ринки як нібито російську продукцію", – ідеться в повідомленні.

Залежно від конкретного продукту, нові тарифи зростуть або на €95 за тонну імпортованої в ЄС продукції, або до 50%. Окрім того, цим товарам буде закрито доступ до тарифних квот Євросоюзу. За них зараз імпортери платять нульові або низькі тарифи.

Постанову опублікують в Офіційному журналі ЄС, і вона набуде чинності 1 липня 2024 року.

Контекст:

2023 року Євросоюз імпортував 2,5 млн тонн агропродукції з РФ, заявив єврокомісар із сільського господарства Януш Войцеховський. Найбільшими імпортерами російського зерна були Італія (478 тис. тонн) і Латвія (360 тис. тонн).

23 січня 2024 року міністр сільського господарства Латвії Армандс Краузе заявив, що має намір обговорити з міністрами сільського господарства країн ЄС заборону на імпорт російської агропродукції, щоб не фінансувати війну проти України.

20 березня Литва, а разом із нею Латвія, Естонія, Польща й Чехія закликали Європейську комісію проаналізувати можливість обмеження імпорту в ЄС харчових продуктів із Білорусі й Росії, про це йшлося в заяві, яку оприлюднило міністерство сільського господарства Литви.

29 травня Литва заборонила імпорт майже 3 тис. видів агропродукції з РФ і Білорусі.