Рада Євросоюзу погодилася з необхідністю кримінальної відповідальності за порушення антиросійських санкцій

Держави – члени ЄС мають оновити свої закони, зазначили у Раді ЄС
Фото: ЕРА
Рада Європейського союзу визначила свою позицію щодо запровадження кримінальної відповідальності за порушення введених ЄС санкцій щодо держави-терориста Росії. Про це 9 червня поінформував сайт Ради Євросоюзу.

"Санкції є одним із найважливіших інструментів підтримки ЄС України та її боротьби з російською незаконною агресією. Цей новий закон полегшить розслідування, судове переслідування й покарання за порушення санкційних заходів на всій території ЄС", – пояснив міністр юстиції Швеції Гуннар Стрьоммер.

Саме Швеція зараз головує у Раді Євросоюзу.

"До дій, які держави-члени будуть кваліфікувати як кримінальні злочини, належать: допомога особам, які підпадають під обмежувальні заходи ЄС; обходження заборони на поїздки в ЄС; торгівля санкційними товарами і здійснення угод з державами або організаціями, на які поширено обмежувальні заходи ЄС", – пояснили в раді.

В організації також хочуть, щоб порушення санкцій ЄС карали "ефективними, пропорційними й кримінальними санкціями, які матимуть стримувальний вплив". Проєкт директиви передбачає різні покарання, залежно від правопорушення.

"Держави-члени також повинні будуть оновити свої національні закони, щоб під час визначення покарання враховували обтяжувальні обставини. Обтяжувальною обставиною, наприклад, може бути те, що злочин скоєно в межах злочинної організації або публічною посадовою особою", – зазначили в релізі.

Наразі члени ЄС не зобов'язані криміналізувати порушення і можуть застосовувати адміністративні санкції, а максимальне кримінальне покарання становить від двох до 12 років позбавлення волі.

"Європейська правда" зазначає, що узгоджений загальний підхід Ради ЄС є основою для переговорів із Європарламентом для досягнення спільної позиції щодо проєкту. Сам проєкт Єврокомісія запропонувала у грудні у грудні 2022 року.

Контекст:

ЄС, США та інші держави вперше ввели санкції проти Росії у відповідь на її агресію щодо України у 2014 році. 2022 року, після повномасштабного вторгнення російських військ, обмеження суттєво розширили.

Наразі РФ знаходить можливості обходити санкції, зазначав президент України Володимир Зеленський. Про факти обходження санкцій Україна повідомляє партнерів. Зеленський наголошував, що якнайбільше глобальних гравців мають бути "абсолютно принциповими в дотриманні режиму санкцій проти Росії за терор".

6 червня 2023 року президент України говорив, що у плані дотримання антиросійських санкцій "є питання до Індії, Китаю, деяких європейських країн, представників Латинської Америки, Туреччини".

За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, з кінця лютого 2022 року проти РФ ввели понад 13,2 тис. обмежень. Загалом із 2014 року, коли РФ окупувала Крим і частину території Донбасу, – майже 16 тис. Росія – найбільш підсанкційна країна у світі, вона випередила Іран, Сирію і Північну Корею.