ПВК "Вагнер" купила в Китаї тисячі шоломів для своїх найманців в обхід санкцій і хоче купити зброю в Малі – ЗМІ
The Financial Times виявила, що організації, які використовує глава ПВК "Вагнер" Євген Пригожин для оснащення своїх операцій в Африці, й далі вільно експортували й імпортували товари через міжнародні ринки, незважаючи на західні санкції.
Згідно з митними деклараціями, які проаналізували журналісти, російська компанія Broker Expert, пов'язана з ПВК "Вагнер", купила 20 тис. шоломів на полімерній основі у невеликої китайської компанії Hangzhou Shinerain Import And Export Co у листопаді і грудні минулого року. Китайська група заявила, що їх призначено для "ігрового використання".
Закупівля шоломів, поділена на чотири партії загальною вартістю трохи більше ніж $2 млн, відбулася тоді, коли Пригожин вербував десятки тисяч російських в'язнів для скерування на фронт в Україні.
CNN, зі свого боку, посилаючись на неназваного американського посадовця, повідомив, що ПВК "Вагнер" намагалася доправити обладнання в Україну через Малі і фальсифікувала документи про трансакції.
Поки немає жодних ознак того, що ПВК "Вагнер" успішно закупила обладнання, але ПВК і далі здійснює роботу із закупівлі мін, безпілотників, радарів і контрбатарейних систем у Малі для використання в Україні, сказав посадовець.
Контекст:
На боці Росії у війні проти України, окрім регулярної армії, воюють приватні військові компанії. Найвідоміша серед них – ПВК "Вагнер", у лавах якої перебувають найманці й завербовані в тюрмах в'язні.
За інформацією Білого дому станом на 22 грудня 2022 року, сили ПВК "Вагнер", скеровані в Україну, становили 50 тис. найманців, із них 10 тис. – контрактники, а ще 40 тис. – завербовані в тюрмах в'язні.
Із 50 тис. російських ув'язнених, завербованих ПВК "Вагнер" для участі у війні в Україні, залишилося лише 10 тис. осіб. Інші або загинули, або дезертирували, заявила голова благодійного фонду "Русь сидящая" Ольга Романова 21 січня 2023 року.
Міністерство фінансів США 26 січня визнало російську приватну військову компанію "Вагнер" транснаціональною злочинною організацією.
6 лютого ПВК "Вагнер" міжнародною злочинною організацією визнала Верховна Рада України.
14 березня Сейм Литви визнав ПВК "Вагнер" терористичною організацією.