Радник Зеленського допустив запровадження в Україні продовольчих талонів "у разі необхідності"

Устенко анонсував запровадження в Україні "продуктових чеків" за аналогією з американськими food stamps, які можна витрачати лише на їжу


Фото: Oleg Ustenko / Facebook

Зростання цін у сировинній продовольчій групі товарів 2022 року може становити до 20%. Такий прогноз 4 січня озвучив у коментарі "Інтерфакс-Україна" Олег Устенко – радник президента України Володимира Зеленського з економічних питань.

"Базовий прогноз на 2022 рік, який мені здається найбільш реалістичним, це збільшення цін на сировинну продовольчу групу (зерно, цукор, какао тощо) від 10% до 20%. Враховуючи, що продовольча група в українському споживчому кошику більше ніж вагома майже 50%, таке збільшення цін може стати серйозним інфляційним шоком", заявив він.

На думку Устенка, реагувати на зростання інфляції в Україні потрібно буде за допомогою антикризових заходів. Серед таких заходів радник президента назвав виплати представникам незахищених верств населення. Їх, імовірно, здійснюватимуть за аналогією з програмою "єПідтримка", у межах якої вакциновані громадяни на спеціально згенеровану картку отримують по 1 тис. грн, каже Устенко.

"В ОП позиція більше ніж чітка: передусім мають отримати підтримку найбільш вразливі та незахищені верстви населення. Як варіанти розглядатимуться. Це можуть бути як додаткові виплати для компенсації зростання цін, і запровадження food stamp у системі "Дія" так званих "продуктових чеків", як це практикується у США. Але це антикризові заходи, які можуть упроваджуватися в разі необхідності", сказав він.

Загальну інфляцію в Україні Устенко прогнозує цього року на рівні 7%.

"Національний банк виставляє інфляційну мету на 5% +/- 2%. Отже, максимально допустимий рівень інфляції 7%. Але ситуація залежить не лише від України, а й від зовнішніх шоків",  сказав економіст.

9 січня Устенко у Facebook уточнив, що "держава захистить найменш забезпечених", у разі реалізації "негативного сценарію". Він закликав не плутати продовольчі чеки з "радянськими талонами, картками та іншими історичними атрибутами".

Контекст:

Сайт "ВВС News Україна" пояснює зростання цін на продовольчі товари подорожчанням енергоресурсів, насамперед "космічними" цінами на газ, і рекомендує готуватися до підвищення вартості "майже всього, що є на полицях магазинів". Якщо на початку року ф'ючерси на газовому хабі TTF у Нідерландах коштували приблизно $250 за 1000 м&³3;, то у вересні ціна на газ у Європі вперше в історії подолала позначку $1000, а в середині грудня перевищила $2000 за 1 тис. м&³3;, після чого почала падати. Наразі, згідно з даними біржі ICE, вартість природного газу на газовому хабі TTF у Нідерландах становить понад $1 тис. за 1 тис. м&³3;.

Колишній виконувач обов'язків міністра економіки, торгівлі та сільського господарства України Павло Кухта каже, що ринок продовольства реагує на зростання цін на газ, вугілля і нафту. Він вважає 2022 рік "ідеальним часом" для запуску програми продуктових чеків за аналогією з американськими food stamps, які можна витрачати лише на їжу. Також, на його думку, виходом із ситуації може стати зниження ставки ПДВ на основні продовольчі продукти. Таких заходів уже вжито в низці європейських країн, їх пропонували Кабміну й українські виробники, зазначає "ВВС News Україна".