Річкові порти України стали головним маршрутом експорту продовольства – Мінагрополітики

Найбільше аграрної продукції відвантажують у Рені
Фото: investinports.com
У зв'язку з діями російських військ, які повномасштабно вторглися в Україну та заблокували морські порти, продовольство України експортують переважно річковим транспортом. Про це 7 червня проінформувало Міністерство аграрної політики та продовольства України.

"У травні у порівнянні з квітнем 2022 року відбулася переорієнтація каналів експорту: водним транспортом (річкові порти та паромні переправи) було експортовано 798,8 тис. тонн і 22,1 тис. тонн [продовольства] відповідно, що зробило річкові порти України головними експортними воротами", – ідеться у повідомленні.

У відомстві зазначили, що через річкові порти відправили на експорт 75% пшениці, 50% сої, 59% соняшнику та 57% ячменю.

Залізничним транспортом вивезли 53% обсягу кукурудзи і 56% соєвої олії.

Найбільшу частку експортної продукції цього типу відвантажили через порти Рені (398 тис. тонн) та Ізмаїла (327,9 тис. тонн).

Скріншот: minagro.gov.ua

Контекст:

У березні через блокаду РФ порти в Чорному морі припинили експорт зерна з України. За інформацією президента України Володимира Зеленського, у портах заблоковано понад 22 млн тонн зерна, призначеного для цих цілей. Україна та світова спільнота зараз шукають шляхи відновлення експорту. Поки державі разом із міжнародними партнерами вдалося налагодити два наземні альтернативні маршрути постачання продовольства.

За даними Мінагрополітики України за березень, всі базові потреби країни в аграрній продукції закрито на кілька років.

Директор-виконавець Всесвітньої продовольчої програми Девід Біслі заявив, що війна в Україні може стати причиною зростання світових цін на харчові продукти, що призведе до катастрофічних наслідків для найбідніших верств населення у різних країнах. Він сказав, що від постачання зернових з України дуже залежать Ємен, Сирія, Туніс і Ліван.

Заступник міністра закордонних справ РФ Андрій Руденко заявив 25 травня, що Росія готова надати прохід для кораблів із продовольством із портів України, але розв'язання проблеми "потребує комплексного підходу, зокрема пов'язаного зі зняттям санкційних обмежень, які наклали на російський експорт і фінансові транзакції".

Великобританія та США відкинули цю ідею. В Офісі президента України зазначили, що, вимагаючи зняти санкції Заходу за розблокування портів України, влада РФ підтвердила вплив обмежень на російську економіку.

Президент РФ Володимир Путін в інтерв'ю, яке вийшло 3 червня, стверджував, що Росія нібито гарантує "мирний прохід без жодних проблем у міжнародні води" для суден із зерном зокрема з Одеси і "не користуватиметься ситуацією розмінування для того, щоб вчинити якісь атаки з моря".

Глава МЗС України Дмитро Кулеба говорив, що Україна готова створити умови для відновлення експорту з Одеси, але "питання у тому, як зробити так, щоб Росія не скористалася торговельним маршрутом для нападу на місто Одеса".

Відомо, що Росія викрадає українське зерно та намагається продати його на світовому ринку.