РНБО дала доручення повернути в держвласність нафтопродуктопровід "Самара – Західний напрямок" – секретар РНБО
РНБО України на засіданні 19 лютого доручила повернути в держвласність нафтопродуктопровід "Самара – Західний напрямок". Про це на брифінгу заявив секретар РНБО Олексій Данілов, передає кореспондент "ГОРДОН".
Ідеться про нафтопродуктопровід "Прикарпатзахідтранс" – частину нафтопродуктопроводу "Самара – Західний напрямок", яка пролягає територією України.
За словами Данілова, ще у 2015 році з метою нейтралізації загрози енергетичній безпеці України було ухвалено рішення РНБО, введене в дію указом президента №2098 у травні 2015-го. Кабмін мав невідкладно визначити центральний орган виконавчої влади, відповідальний за збереження та експлуатацію частини нафтопродуктопроводів, і вжити заходів для забезпечення захисту економічних інтересів держави.
Данілов зазначив, що, згідно зі ст. 7 закону "Про трубопровідний транспорт", "магістральний трубопровідний транспорт має важливе народногосподарське та оборонне значення і є державною власністю України".
Протягом п'яти років уряд не забезпечив відповідних заходів, унаслідок чого державне майно опинилося в руках "двох власників з іноземною реєстрацією, але афілійованих із двома громадянами України", пояснив Данілов.
На уточнення журналістів, ідеться про націоналізацію чи оскарження приватизації трубопроводу, Данілов повідомив, що приватизації цього об'єкта через Фонд держмайна не було і що він опинився у приватній власності "у незрозумілий нам поки спосіб". "Він просто був не під контролем України", – сказав він.
"На превеликий жаль, так сталося, що з невідомих нам поки що причин цей продуктопровід опинився у приватних руках за доволі сумнівною процедурою. Усім відповідним органам дано вказівку законно повернути його у власність українського народу і розібратися, як так сталося, що власність держави опинилася в приватних руках", – сказав Данілов.
Компанія "Прикарпатзахідтранс" експлуатує частину нафтопродуктопроводу "Самара – Західний напрямок", призначену для прокачування дизельного пального з Росії та Білорусі як для внутрішніх потреб України, так і для транзиту в Європу.
Про зв'язок "Прикарпатзахідтранс" із кумом президента РФ Володимира Путіна, народним депутатом від "Опозиційної платформи – За життя" Віктором Медведчуком писали "Економічна правда", LIGA.net та екснардеп Сергій Лещенко. Сам політик зв'язок із цією компанією заперечував.
Як пише видання "Бабель", хоча побудований за часів СРСР нафтопродуктопровід після проголошення незалежності України мав перейти у власність держави, дочірня компанія російської АК "Транснефтепродукт" не передала прав на трубопровід.
У 2011 році Господарський суд Рівненської області визнав право власності на частину нафтопродуктопроводу, що пролягає українською територією, за Україною. У 2014–2015 роках це рішення підтвердили Апеляційний і Вищий господарський суди.
Однак у 2015 році Господарський суд Рівненської області скасував рішення через "нововиявлені обставини", а у 2017 році визнав право власності за ТОВ "Прикарпатзахідтранс". У такий спосіб стратегічний об'єкт опинився у власності комерційної структури.
У квітні 2019 року Антимонопольний комітет дав дозвіл на придбання контрольного пакета акцій компанії "Прикарпатзахідтранс" білоруському бізнесменові Миколі Воробею, який у 2020-му потрапив під санкції Євросоюзу (через це Воробею відмовили у продажу українського банку). Він підтверджував TUT.BY придбання 51% акцій компанії.
11 лютого 2021 року українські правоохоронці повідомили про підозру колишню заступницю директора держпідприємства "Український державний науково-дослідний і проектний інститут азотної промисловості та продуктів органічного синтезу" (УкрДІАП). Вона, за даними слідства, склала недостовірний висновок, який став підставою для отримання компанією "Прикарпатзахідтранс" у власність частини магістрального нафтопроводу "Самара – Західний напрямок".