Росія могла навмисне пошкодити "Північні потоки", щоб уникнути штрафів – Зеркаль

У ЄС немає паніки через пошкодження газопроводів, зазначила Зеркаль
Фото: Lana Zerkal / Facebook
РФ могла навмисно пошкодити три нитки газопроводів "Північний потік" і "Північний потік – 2". Таку думку 28 вересня у коментарі "Радіо Свобода" висловила радниця міністра енергетики України Олена Зеркаль.

"Я не думаю… що це може бути щось інше, ніж терористичний акт, який росіяни зробили навмисне, – зауважила вона. – Є точка зору, яку я поділяю, що росіянам менше буде вартувати ремонт цих газопроводів, ніж сплата штрафів за недопостачання газу європейським споживачам… Їхні штрафи можуть сягати більш ніж 30 млрд, будь-який ремонт буде коштувати мільйони. Щоб уникнути цих штрафів, росіяни могли спокійно піти на підрив цих труб".

За словами Зеркаль, у ЄС немає паніки через пошкодження газопроводів – Європа вже "забезпечила себе на 91% газом на зиму у підземних сховищах".

У ніч з 25-го на 26 вересня стався витік на одній із ниток магістралі "Північний потік – 2" в економічній зоні Данії на південний схід від острова Борнгольм. Пізніше такі витоки зафіксували з обох ниток першого "Північного потоку" і виявили на північний схід від острова. Данія і Швеція оголосили обмеження для судноплавства незабаром після того, як виявили аварійну ділянку з паливом, яке потрапляє у море.

Незадовго до падіння тиску в трубах і виявлення витоку газу шведські й данські сейсмологічні станції зафіксували підводні вибухи. У Кремлі заявили, що причиною могла бути диверсія, але "до того, як з'являться результати дослідження, відкидати хоч якийсь варіант не можна".

Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк переконаний, що витоки з газопроводів "Північний потік" і "Північний потік – 2" – теракт й акт агресії Росії, спрямовані проти ЄС.

Контекст:

"Північний потік" частина магістрального газопроводу між Росією і Німеччиною, що проходить дном Балтійського моря. У червні "Газпром" знизив обсяг прокачування газу до Європи через "Північний потік" – до 40% від проєктної потужності. Компанія пояснила це "невчасним поверненням компанією Siemens газоперекачувальних агрегатів із ремонту, виробленням міжремонтного ресурсу і виявленими технічними несправностями двигунів".

25 липня "Газпром" оголосив, що зупиняє ще одну турбіну Siemens на компресорній станції "Портова" і постачання газу газопроводом "Північний потік" скорочують до 20% від потужності трубопроводу, вони становитимуть не більше ніж 33 млн м&³3; на добу.

2 вересня російський "Газпром" після триденного зупинення постачання газу до Європи "Північним потоком", яку здійснили для проведення технічних робіт із 31 серпня до 2 вересня, оголосив про повне припинення постачання цим газопроводом. У Європейській комісії вважають, що заява про пошкодження – брехливий привід для зупинення газопроводу.

5 вересня спікер Кремля Дмитро Пєсков заявив, що проблеми з постачанням російського газу до країн ЄС "Північним потоком" збережуться доти, доки не знімуть санкцій, які "перешкоджають обслуговуванню агрегатів трубопроводу".

"Північний потік – 2" – магістральний газопровід із Росії до Німеччини через Балтійське море. Його будівництво повністю завершили у вересні 2021 року.

22 лютого 2022 року влада Німеччини заявила, що зупинить сертифікацію "Північного потоку – 2". Таке рішення ухвалили після того, як президент РФ Володимир Путін 21 лютого оголосив про визнання "незалежності" окупованих територій України.

Після початку російського вторгнення в Україну 24 лютого влада Німеччини заявляла, що не має наміру відновлювати роботу газопроводу. 1 березня компанія-оператор "Північного потоку – 2" оголосила про банкрутство. 28 вересня амбасадорка Німеччини в Україні Анка Фельдгузен заявила, що газопровід "Північний потік – 2" більше не відновить роботи.