Розблокування українського експорту – стратегічна мета, вона має бути досяжною – Центр транспортних стратегій

У питанні розблокування портів важлива підтримка міжнародної спільноти, заявив директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк
Фото: safe.novyny.live

Україна має відновити морське судноплавство для всього експорту, не лише для зерна, заявив у коментарі УНІАН директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк.

"Нам потрібно шукати варіант повного розблокування експорту, і саме про це неодноразово заявляла українська влада. У спільній заяві міністра [віцепрем'єр-міністра Олександра] Кубракова і міністра [глави МЗС України Дмитра] Кулеби мова йде не стільки про "зерновий коридор", скільки про зняття бар'єрів для цивільного судноплавства в цілому. Тобто, по факту, мова йде про розблокування українського експорту. Це стратегічна ціль, вона зараз має ставитися і має бути досяжною", – сказав він.

За словами експерта, у цьому процесі важливим є питання страхування, зі свого боку Україна вже заявила, що вона страхуватиме ризики судновласників. Наказ Міністерства інфраструктури про це, за інформацією Вовка, на стадії громадського обговорення. Він зазначив, що важлива і підтримка міжнародної спільноти.

"Також важливим є збільшення військової присутності для забезпечення безпеки судноплавства. Остання заява міністерства національної оборони Туреччини про відновлення роботи "зернового коридору" свідчить, що судноплавство – більше військове питання, ніж питання дипломатії", – вважає директор Центру транспортних стратегій

Він переконаний, що посилення дипломатичного та санкційного тиску на Росію, дзеркальні умови для українського та російського експорту сприятимуть розблокуванню.

"Росіяни [російські судна] мають у цій ситуації піддаватися набагато більш жорсткому контролю, ніж українці, оскільки поставки військових товарів і товарів подвійного призначення – це дуже можливий сценарій. Очевидно, він і реалізовується. І я думаю, що мають бути введені повні інспекції для суден, які йдуть як у порти, так і з портів Росії. Для того, щоб, з одного боку, були рівні умови  адже якщо перевірять українські судна, то чому російські не перевіряють? З іншого боку – це дозволить контролювати трафік і не допускати поставки товарів військового або білявійськового призначення. Тобто це фактор номер два", – заявив Вовк.

Україна має активно працювати з міжнародними організаціями щодо страхування і щодо інших питань, а також заручитися підтримкою Туреччини, оскільки вона є головним гарантом безпеки і головним гравцем у Чорноморському регіоні, сказав він у коментарі агентству.

Контекст:

Європейська бізнес-асоціація, Американська торговельна палата в Україні та Асоціація "Український клуб аграрного бізнесу" звернулися до Організації Об'єднаних Націй і Туреччини із закликом розблокувати чорноморську "зернову ініціативу" та забезпечити вільне торгове судноплавство у Чорноморському регіоні. А якщо РФ не погодиться на розблокування судноплавства, до її кораблів мають застосовувати такі самі перевірки, як і до українських, зазначили автори звернення.

Про те, що угоду про безпечний експорт українського продовольства через порти Чорного моря розблоковано і вона діятиме до 18 липня, віцепрем'єр-міністр із питань відновлення – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив 17 травня.

Про продовження договору на два місяці заявляв президент Туреччини Реджеп Ердоган. Окрім того, за словами Ердогана, країна-агресор РФ заявила, що не блокуватиме виходу турецьких суден із портів Миколаєва та Ольвії.