Щоб дати можливість бізнесу обміняти російські рублі, потрібно ухвалити спеціальний закон – економіст

Андрій Новак: Закон урегулює взагалі цей напрям і цю проблематику
Фото: agroportal.ua
Щоб повернути в економіку мільйони доларів, заблоковані внаслідок заборони з боку НБУ на валютообмінні операції з російським та білоруським рублями, потрібно ухвалити необхідні законопроєкти. Про це заявив у коментарі "Обозревателю" голова Комітету економістів України Андрій Новак.

"Щоб дати можливість обміняти російські рублі, треба не просто постанова НБУ. Краще ухвалити спеціальний закон українському парламенту, який, напевно, доцільно, щоб спільно розробляли і Кабінет Міністрів, і Національний банк. Закон, який буде врегульовувати будь-які операції, пов'язані із країнами-агресорами. Такий закон урегулює взагалі цей напрям і цю проблематику", – вважає експерт.

За його словами, потрібні також механізми націоналізації, щоб розблокувати роботу спільних підприємств.

"Для того щоб розблокувати роботу підприємств, у яких є частка російського капіталу і російських активів, потрібен єдиний механізм націоналізації російських активів українською державою з подальшим продажем їх на відкритому ринку, через відкриті аукціони. Іншого механізму немає. Націоналізацію російських активів можна проводити як частину репарацій, контрибуцій за завдані прямі матеріальні збитки війною, російською агресією. Це буде цілком логічно і буде сприйнято всім цивілізованим світом. Тому через механізм націоналізації можна розблокувати роботу цих підприємств, які через санкції не можуть повноцінно працювати", – заявив Новак.

Контекст:

24 лютого 2022 року вийшла постанова НБУ №18, якою забороняють здійснювати будь-які валютні операції з використанням російських і білоруських рублів. Через це на рахунках понад 200 українських підприємств було заблоковано більш ніж $50 млн, писав "Обозреватель".

Президент Українського національного комітету Міжнародної торговельної палати ICC Ukraine Володимир Щелкунов зазначив, що НБУ необхідно дозволити підприємствам обміняти ці рублі, оскільки бізнесу зараз особливо потрібні обігові кошти.