Скарги "зелених" інвесторів через борги України призвели до міжнародних арбітражів – Асоціація відновлюваної енергетики
Галузь поновної енергетики за минулий рік заплатила більше податків, ніж інші види генерації в Україні, однак саме її влада вирішила знищити, заявив співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики Ігор Тинний.
Через заборгованість за "зелену" електроенергію і небажання держави вирішувати проблеми в секторі поновної енергетики інвестори почали подавати позови проти України вже і до міжнародних арбітражів, заявив в ефірі каналу "Україна 24" співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики Ігор Тинний.
За його словами, інвестори, які розвивають поновну енергетику в Україні, почали звертатися для захисту своїх прав не тільки в українські суди, але й у міжнародний арбітраж. Він зазначив, що сьогодні виробникам "зеленої" електроенергії заборгували десятки мільярдів гривень і ситуація з погашенням боргу не покращується навіть попри те, що інвестори погодилися на зниження "зеленого" тарифу.
"Із приходом нового президента, нового парламенту, нового Кабінету Міністрів нашу галузь почали душити. На даний момент усе шкереберть. Після 18 років стабільності тотальні несплати, усі в боргах на грані банкрутства і дійсно ми почали масово подавати позови до українських судів, а деякі компанії і до міжнародних", – повідомив Тинний.
Він нагадав, що галузь ПДЕ за минулий рік заплатила більше податків, ніж інші види генерації, проте саме її влада вирішила знищити.
"Ми пишалися завжди, що протягом 11 років існування галузі поновної енергетики в Україні ми не брали жодної копійки з державного бюджету, натомість сплачували мільярди податків. У минулому році, піковому по виробництву, ми заплатили податків на 19 млрд грн, не взявши з державного бюджету жодної копійки", – сказав Тинний.
1 серпня набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження "зелених" тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, введення повної відповідальності за "небаланси" для виробників "чистої" електроенергії з 2022 року (50% 2021 року) та інші норми. Зазначені заходи дадуть державі змогу економити 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни й обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решту 60% – 2021 року.
Меморандум між урядом та інвесторами у ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену "зелену" електроенергію починаючи із серпня цього року.
У документі зазначено зниження "зеленого" тарифу для сонячних електростанцій на 15% і для вітрових – на 7,5% уже із серпня 2020 року. За це уряд обіцяв 100-відсоткову виплату тарифу і погашення до кінця 2021 року всього комплексу боргу – 22,4 млрд грн. 40% від цієї суми "Гарантований покупець" має погасити вже в четвертому кварталі 2020-го. Закон передбачає, що 20% виробленої "зеленої" електроенергії в Україні має бути оплачено з бюджету.
Станом на початок листопада, за даними "Гарантованого покупця", за вересень виплачено приблизно 80% боргу із "зеленої" електроенергії, за 20 днів жовтня – лише 7%. Водночас зрушень щодо оплати накопиченого до 1 серпня боргу немає.
6 жовтня провідні асоціації ПДЕ написали листа прем'єр-міністру Денисові Шмигалю і повідомили, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками "зеленої" електроенергії і не виконує зобов'язань із погашення боргів перед ними, писав "Укррудпром".
29 жовтня інвестори знову написали прем'єру. Вони нагадали, що поновна енергетика 2019 року заплатила до державного та місцевих бюджетів 19,77 млрд податків, із яких 6,17 млрд грн податку на прибуток і 11,68 млрд грн ПДВ. Вони зауважили, що це значно більше, ніж податки, сплачені разом ДП "НАЕК "Енергоатом" і ЗАТ "Укргідроенерго", і утричі більше сплачених тепловими електростанціями.
"Укррудпром" проаналізував судовий реєстр і з'ясував, що на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП "Гарантований покупець", було вже більше ніж 50, загальна сума збитку за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.