Українські чиновники шукають нові інструменти виштовхування "зелених" інвесторів із країни – юрист

Владислав Соколовський: Податківці вважають – "багаті" сонячні і вітряні електростанції не мають права застосовувати прискорену амортизацію
Фото: reform.energy

Керівний партнер адвокатської компанії "Соколовський і партнери" Владислав Соколовський дав поради компаніям "зеленої" генерації, як підготуватися до прийдешніх перевірок податкової після звинувачень голови ДПС Олексія Любченка в недоплаті податку на прибуток.

Українська податкова тисне на інвесторів у сферу поновної енергетики, тому бізнесу потрібно бути готовим до перевірок і претензій, вважає керівний партнер адвокатської компанії "Соколовський і партнери" Владислав Соколовський. Про це він написав у своїй колонці для сайта "Енергореформа".

"Щодня українські чиновники шукають нові інструменти виштовхування інвесторів із країни. Мало того, що ДП "Гарантований покупець" (читай держава) заборгувало 24 мільярди компаніям "зеленої" генерації, ще їх хочуть використовувати, як дійну корову бюджету. Податківці вважають: "багаті" сонячні і вітряні електростанції не мають права застосовувати прискорену амортизацію. Відповідно, зобов'язані сплатити збільшений податок на прибуток на загальну суму 20 млрд грн. Аргумент – гарантійний термін використання сонячних панелей 30 років. Але як це стосується прискореної амортизації – незрозуміло", – заявив юрист.

Він вважає, що заява керівника Державної податкової служби Олексія Любченка про те, що виробники електроенергії з енергії сонця уникають сплати податку на прибуток, найімовірніше, не залишиться порожніми словами, і компаніям галузі потрібно готуватися до податкових перевірок.

"У будь-якому випадку must-have для кожного підприємства "зеленої" енергетики:

  • ухвалити наказ про облікову політику, якщо такого немає;
  • встановити в наказі про облікову політику методи і терміни амортизації, зокрема морального зносу для застосування прискореної амортизації;
  • визначитися з межами суттєвості для основних засобів і порядком проведення переоцінки.

Карантин поки не дає можливості реалізувати податковій плани додаткових нарахувань. Однак у парламенті вже лежить законопроєкт про скасування мораторію на податкові перевірки", – підкреслив Соколовський.

Експерт додав, що після скасування мораторію підприємствам галузі буде необхідно: моніторити план-графік планових податкових перевірок і звертати увагу на запити фіскалів про надання інформації щодо амортизації.

6 жовтня провідні асоціації ПДЕ написали листа прем'єр-міністру Денисові Шмигалю і повідомили, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками "зеленої" електроенергії і не виконує зобов'язань із погашення боргів перед ними, писав "Укррудпром".

Партнер міжнародної юридичної фірми Dentons Максим Сисоєв розповів виданню, що інвестори у проєкти "зеленої" енергетики готуються до подання групових позовів проти України для захисту своїх прав. Зокрема тому, що в липні цього року ухвалили закон про зменшення "зелених" тарифів, а борги перед виробниками енергії з поновних джерел перевищили 22 млрд грн.

"Укррудпром" проаналізував судовий реєстр і з'ясував, що станом на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП "Гарантований покупець", було вже більше ніж 50, загальна сума збитку за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.

1 серпня набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження "зелених" тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, введення повної відповідальності за "небаланси" для виробників "чистої" електроенергії з 2022 року (50% у 2021 році) та інші норми. Зазначені заходи дадуть змогу економити державі 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни та обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решту 60% – у 2021 році.

Меморандум між урядом та інвесторами у ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену "зелену" електроенергію починаючи із серпня цього року.

Станом на початок жовтня, за даними "Гарантованого покупця", рівень розрахунків за електроенергію із ПДЕ за серпень становив 100%, за вересень – 43%, за 10 днів жовтня – 6,8%.

Депутати від фракції "Слуга народу" Юрій Кузбіт, Богдан Торохтій та Максим Заремський зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт №4151, який пропонує випустити ОВДП на 19,6 млрд грн для погашення в четвертому кварталі 2020 року боргу перед виробниками "зеленої" енергетики.

29 жовтня інвестори знову написали прем'єру. Вони нагадали, що поновна  енергетика 2019 року заплатила до державного та місцевих бюджетів 19,77 млрд податків, із яких 6,17 млрд грн податку на прибуток та 11,68 млрд грн ПДВ. Вони зазначили, що це значно більше, ніж податки, сплачені разом ДП НАЕК "Енергоатом" і ЗАТ "Укргідроенерго", і втричі більше від сплачених тепловими електростанціями.