Списання зношених вагонів реанімує українське вагонобудування – топменеджер "Укрзалізниці"
"Повертаючись до завезення "вагонобрухту" із РФ, не можна не відзначити той факт, що за останні п'ять років в Україні майже вмерло машинобудування, зокрема вагонобудування. Якщо на піку виробництво вагонів складало більше 50 тис. вагонів на рік, то минулого року побудовано лише 3,2 тис. вагонів (падіння близько 71%). У 2021 році за дев'ять місяців побудовано взагалі лише 1,2 тис. вагонів (падіння приблизно на 51%). Тому як не важко, а можна констатувати, що машинобудування і вагонобудування в Україні вмирають. А у вагонобудуванні – більше 30 тис. працівників, приблизно 12 підприємств. Підприємства на межі закриття, втрачають роботу працівники, суміжні виробництва теж стагнують. Усе тому, що є лобі, яке лобіює експлуатацію завезеного, продовженого вагонного парку. При цьому кількість компаній обмежена", – зазначив топменеджер.
Він повідомив, що протягом семи років "Укрзалізниця" планує інвестувати приблизно 50 млрд грн у цей напрям і побудувати 22,6 тис. вагонів.
"Приватні власники протягом семи років придбають 23,25 тис. вагонів. Витрати на придбання складуть близько 56,6 млрд грн. Загалом програма передбачає будівництво близько 46 тис. вагонів на 107 млрд грн протягом семи років", – розповів Ткачов.
Він додав, що із цих 46 тис. вагонів приблизно 14,5 тис. "Укрзалізниця" збирається будувати на власних потужностях, інші будуватимуть на приватних вагонобудівних заводах.
"Вказана програма насправді дуже поміркована, багато разів прораховані різні варіанти, проаналізовано терміни служби вагонів для того, щоб це не було стресом для всіх стейкхолдерів програми. Щороку буде списуватися й будуватися від 3 тис. до 11 тис. вагонів", – зазначив заступник директора департаменту з комерційної роботи "Укрзалізниці".
Контекст:
Він також повідомив, що 2020 року 30% аварій на залізниці сталися через поганий стан рухомого складу. Усього торік було зареєстровано 813 транспортних інцидентів, у яких загинуло 212 осіб і 40 дістали травми. Із них 479 аварій – із рухомим складом, 126 аварій – унаслідок сходження вагонів із рейок.