США готові повернути Україні гроші, вкрадені Лазаренком – ГПУ

Єнін розповів, що США готові повернути Україні вкрадені Лазаренком активи
Фото: gp.gov.ua

Заступник генерального прокурора Євген Єнін повідомив, що умови, за яких влада США готова повернути Україні кошти, вкрадені колишнім прем'єр-міністром Павлом Лазаренком, полягають у тому, що цілі, на які ці гроші будуть витрачені, будуть обговорюватися заздалегідь з американською стороною.

Влада США поверне Україні кошти, вкрадені колишнім прем'єр-міністром Павлом Лазаренком, за певних умов. Про це в інтерв'ю УНН заявив заступник генерального прокурора Євген Єнін.

"Це не будуть просто гроші, перераховані до бюджету України. Буде певним чином обумовлено ті умови і завдання, на які будуть ці гроші витрачені", – розповів Єнін.

Він зазначив, що кошти можуть бути повернуті з метою боротьби з бідністю, для підтримки охорони здоров'я або боротьби з корупцією в Україні.

"Ці питання будуть стояти окремо на порядку денному українсько-американських переговорів", – пояснив заступник генпрокурора.

У Генпрокуратурі схильні вважати, що процес повернення активів займе певний час, оскільки кошти розміщені на рахунках п'ятьох різних юрисдикцій.

"У деяких юрисдикціях ми можемо говорити про ледь не автоматичне визнання рішень американського суду, у деяких юрисдикціях нам доведеться проводити дво- або тристоронні переговори із залученням уряду США. І тоді ми будемо бачити, як рухатиметься процес повернення коштів", – додав Єнін.

Павло Лазаренко був прем'єр-міністром України у 1996–1997 роках. Після конфлікту з президентом Леонідом Кучмою пішов в опозицію, а з початком кримінального розслідування втік за кордон.

У 1999 році він був затриманий у Нью-Йорку під час спроби перетнути кордон за підробленим паспортом. У США Лазаренка обвинувачували у відмиванні грошей, отриманих незаконним шляхом і переведених на закордонні рахунки у 1994–1999 роках. У серпні 2006 року був засуджений судом у Каліфорнії до дев'яти років тюремного ув'язнення та штрафу в розмірі $10 мільйонів. 1 листопада 2012 року вийшов з американської в'язниці Terminal Island на волю.

Протягом останніх 10 років триває судовий розгляд між департаментом юстиції США та захистом Лазаренка за право розпоряджатися заарештованими коштами та майном українського екс-чиновника.

Україна домагається повернення до країни заарештованих у США активів Лазаренка. Загалом американській системі правосуддя вдалося встановити розміщення майже $250 мільйонів, які були виведені Лазаренком з України корупційним шляхом.

На етапі конфіскації майна на кошти Лазаренка претендувало багато сторін, зокрема сам український екс-прем'єр, а також російська компанія "Газпром" і банк EuroFed, який був заснований Лазаренком в острівній державі Антигуа. Банк погодився піти на мирову з урядом США і зняв свої претензії на більшу частину грошей.

У листопаді 2014 року суд у Вашингтоні схвалив цю угоду, за яким $100 мільйонів на офшорних рахунках Лазаренка були розділені між банком на Антигуа та скарбницею США. У підсумку рахунки острівного банку поповнилася на $25 мільйонів, а рахунки уряду США – на $75 мільйонів.