Сусіда не обдуриш: місцеві громади активніше братимуть участь у процесі надання соціальної допомоги Актуально

Генеральний директор директорату сім'ї та соціальної підтримки Міністерства соціальної політики України Віталій Музиченко розповів про нововведення у призначенні субсидій
Фото: msp.gov.ua

В Україні впроваджують електронну систему, що дає можливість уже на рівні об'єднаних територіальних громад приймати документи малозабезпечених громадян для одержання житлових субсидій та інших видів державної соціальної допомоги, також громадам надали право обстежувати соціально-побутові умови претендентів на субсидії, розповіли в Міністерстві соціальної політики України.

Об'єднаним територіальним громадам (ОТГ) надали право проводити обстеження соціально-побутових умов претендентів на одержання житлових субсидій, соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, інших виплат – відповідні поправки до нормативних актів Кабмін затвердив у січні. Про це розповів генеральний директор директорату сім'ї та соціальної підтримки Міністерства соціальної політики України Віталій Музиченко, повідомляє прес-служба міністерства.

За його словами, в Україні запроваджують електронну систему, що дає можливість уже на рівні ОТГ приймати документи малозабезпечених громадян для одержання житлових субсидій, інших видів державної соціальної допомоги. Із цією метою в межах проекту "Модернізація системи соціальної підтримки населення України", який Мінсоцполітики реалізує за сприяння Світового банку, здійснюють оснащення ОТГ комп'ютерним обладнанням. Пакет передбачених законодавством документів і результати обстеження соціально-побутових умов в електронному вигляді будуть надходити в місцеві управління, уповноважені ухвалювати рішення про надання державної допомоги.

Побоювань, що такий підхід призведе до зловживань на місцях, у Мінсоцполітики не поділяють. За словами Віталія Музиченка, пілотний проект, проведений за участю 40 ОТГ, підтвердив, що все навпаки – люди, яким є що приховувати, намагаються обійти громади на місцях і їдуть подавати заяви відразу в районні підрозділи соціального захисту. Адже хто-хто, а сусіди точно знають, чи є та чи інша сім'я насправді малозабезпеченою.

Також за підтримки Світового банку вперше в Україні було здійснено масштабну перевірку надання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яка торкнулася 80% справ одержувачів. Загальний обсяг виявлених порушень із боку фахівців місцевих управлінь соціального захисту під час надання цього виду соціальної підтримки становив приблизно 6 млн грн. Із них понад мільйон гривень одержувачам не доплатили.

Аналіз результатів перевірок, за словами Віталія Музиченка, дасть змогу вдосконалити порядок надання соціальної допомоги та поліпшити контроль цього процесу. Зараз у межах спільного зі Світовим банком проекту Мінсоцполітики розробляє нові підходи й механізми, спрямовані на підвищення ефективності державних програм соціальної підтримки. Особливу увагу буде приділено питанням контролю за використанням коштів платників податків, які виділяють на ці цілі, та запобіганню шахрайству.

У процесі одержання соціальної допомоги потенційних порушників будуть виявляти автоматично – за допомогою спеціальних алгоритмів, що набагато ефективніше, ніж перевіряти всіх поголовно. Така практика в інших країнах дає змогу зменшити рівень шахрайства та зловживань, підвищує адресність допомоги та сприяє ефективному використанню бюджетних коштів.

Також в Україні діє гаряча лінія 0-800-502-757 (з 9.00 до 18.00 у робочі дні), на яку можна повідомити про факти незаконного надання або одержання субсидій, інших видів соціальної допомоги та соціальних послуг. А щодо проблемних питань соціального захисту, зокрема тих, які стосуються надання житлових субсидій, інших видів соціальної підтримки, слід звертатися на урядову гарячу лінію за телефоном 1545.

Фото: msp.gov.ua