Транш МВФ настільки мізерний, що він узагалі нічого не значить для України – економіст Лановий G

Лановий: Чиновникам реформи не потрібні!
Фото: svoboda.org

Країни, які самостійно почали працювати над своїм розвитком і відмовилися від співпраці з МВФ, зараз твердо стоять на ногах, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" екс-міністр економіки України, президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий.

Українська влада не зацікавлена у проведенні реформ, яких від них вимагає Міжнародний валютний фонд, заявив виданню "ГОРДОН" екс-міністр економіки України, президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий, коментуючи надання МВФ чергового траншу Україні.

"На рівні психології реформи проводять тільки тоді, коли економіка країни перебуває в кризі. У цьому випадку кардинальні, глибокі реформи проводять у прискореному режимі. Але якщо, як в Україні, влада постійно знаходить будь-які способи затягування кризи, то жодних реформ не буде. Чиновникам реформи не потрібні! Чому? Тому що вони є частиною чинної системи. А стара система завжди опирається будь-яким нововведенням. Це їхня внутрішня властивість. Адже старі системи – це налагоджені зв'язки. І коли з'являється щось нове, старі зв'язки рвуться. Тому представники старої системи борються за її збереження", – зазначив Лановий.

На його думку, у 1991 році комуністи були змушені вдатися до реформ через безвихідь.

"От у 1991 році нікуди було діватися. Стара система повністю розвалилася і не функціонувала. І тільки тоді комуністи вирішили, що нічого не вдієш і потрібно проводити реформи. Але потім вони посадили на потрібні посади своїх людей, створили різні монополії і зараз ми бачимо результати всього цього. Так що жодних реформ вони робити не будуть. Олігархи продовжать захищати систему, яка їх вигодувала", – підкреслив економіст.

Він уважає, що МВФ не зацікавлений у розвитку України.

"Кредитори та банкіри завжди і всіх хочуть посадити на боргову прив'язь. МВФ теж дає Україні кредити, щоб ми були залежні. Кредитів просто так не дають, МВФ же не друкує грошей. У них була вироблена низка конструкцій. Що робити з країнами третього світу, з аграрними країнами Латинської Америки? Були придумані моделі, завдяки яким ці держави поставили в "робочий режим". Що ж до соціалістичних країн, то там теж була придумана примітивна модель, адже нікому не потрібно витрачати час на їхній розвиток", – заявив Лановий.

За його словами, виділених Україні коштів недостатньо для стабілізації ситуації в країні.

"Країни, які самостійно почали працювати над своїм розвитком і відмовилися від співпраці з МВФ, зараз твердо стоять на ногах. Вони навіть впевнено пройшли фінансову кризу 2008 року. Цей транш МВФ настільки мізерний, що він узагалі нічого не значить для України. Нагадаю, що щорічно ми виплачуємо відсотки за внутрішніми та зовнішніми позиками в розмірі понад 100 млрд грн. Це майже $4 млрд. Що для нас узагалі $1 млрд від МВФ? Нам дають по краплях, які, по суті, нічого не значать. Хоча, звичайно, вони не дають нам провалитися повністю", – резюмував економіст.

3 квітня МВФ виділив Україні черговий транш у розмірі $1 млрд. Ухвалення цього рішення супроводжувало підписання меморандуму, текст якого опубліковано на сайті українського Мінфіну.

Меморандум України та МВФ передбачає ухвалення до травня цього року пенсійної реформи. Також Україна зобов'язалася до липня реформувати первинний рівень надання медичної допомоги. Наприкінці 2017 року може бути скасовано мораторій на продаж землі в Україні. Крім цього в тексті меморандуму йдеться про те, що до червня цього року НАБУ має отримати право прослуховування, а до квітня 2018 року в Україні повинні почати роботу антикорупційні суди.