У 2021 році все вугілля купують за формулою "Роттердам плюс". Правомірність та правильність формули очевидна – адвокатка
"Усі човни з вугіллям, про які неодноразово говорив президент Володимир Зеленський, придбано для проходження зими за ціною "Роттердам плюс". Фактично, ціна вугілля в Україні сьогодні – це "Роттердам плюс" та альтернатива цьому – темні квартири й холодні батареї. Це визнали всі, аж до президента, з огляду на його останні заяви. У 2021 році все вугілля купують за формулою "Роттердам плюс", – заявила адвокатка.
Вона додала, що, зважаючи на відкриті дані, ринкові контракти як ДТЕК, так і державного "Центренерго" сформовано на підставі актуальних на момент укладання договору котирування індексу API-2 з додаванням вартості транспортування.
"У 2020 році президент Зеленський підписав меморандум із МВФ, за яким ціну на газ в Україні визначали за формулою: європейський індекс плюс вартість доправлення в Україну. Представники обвинувачення намагалися не помічати очевидного, лунали тези, що, мовляв, газ – це вам не вугілля. Там можна, а тут – ні. Тепер же укладання реальних контрактів на постачання вугілля в Україну за формулою "Роттердам плюс" є незаперечним доказом правильності методики визначення прогнозної ціни вугілля, використовуваної раніше НКРЕКП. З огляду на те, що внутрішні ціни на вугілля в Україні аналогічно підтягнулися до цих самих значень, правомірність і правильність використання формули "Роттердам плюс" у період до лібералізації ринку електроенергії є очевидною", – наголосила адвокатка.
Контекст:
Формула "Роттердам плюс" діяла для розрахування вартості вугілля для встановлення прогнозу вартості електроенергії виключно для промислових споживачів у період 2016–2019 років. Вона передбачала включення вартості доправлення вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен для всього вугілля. Формулу було скасовано 1 липня 2019 року із запровадженням ринку електроенергії. У зв'язку з уведенням формули було відкрито кримінальне провадження.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура 20 травня 2021 року вчетверте закрила справу "Роттердам плюс" через відсутність у ній складу злочину. Перед цим спеціалізована антикорупційна прокуратура закривала справу вже тричі. Досудове розслідування тривало з 2017 року.
Вищий антикорупційний суд відхилив позов феросплавних заводів бізнесмена Ігоря Коломойського. Вони вимагали від прокуратури відновити вже закриту справу "Роттердам плюс". Таке рішення суд ухвалив 13 жовтня після чотирьох місяців розгляду справи.
Розгляд позовів заводів Коломойського триває з 10 червня 2021 року. До цього відбулося 13 засідань ВАКС, на які позивачі по черзі не з’являлися, писав 5 жовтня "Главком". Єдиними потерпілими від формули вважають себе ці два феросплавні заводи, зазначало видання.