У "Нафтогазі" заявили про поновлення транспортування російської нафти територією України
Про це 11 серпня повідомив пресцентр НАК "Нафтогаз України".
Зазначають, що 4 серпня "Укртранснафта" вимушено зупинила транзит російської нафти територією України через несплату російською компанією "Транснефть" авансового платежу за транспортування.
"Договір між "Укртранснафтою" та "Транснефтью" про надання послуг із транспортування передбачає перекачку нафти за 100-відсотковою попередньою оплатою. Тож транспортування можливе лише за умови попередньої оплати таких послуг, – ідеться в повідомленні. – Оскільки від ПАТ "Транснефть" не надійшли кошти, угорська нафтова компанія MOL, яка є основним споживачем нафти, що транспортується південною гілкою магістрального нафтопроводу "Дружба", виступила з ініціативою взяти на себе зобов'язання з оплати транзиту російської нафти".
Як зазначили в "Нафтогазі", 10 серпня "Укртранснафта" отримала платіж за послуги з транспортування від угорської MOL і о 16.30 за київським часом, після надходження коштів на рахунок, відновила транспортування нафти територією України.
"Наразі "Укртранснафта" не має інформації про оплату транзиту від Чехії. "Укртранснафта" не отримала офіційного листа від "Транснефти" щодо того, що за транзит до Чехії сплатить компанія Mero, яка управляє ділянкою нафтопроводу "Дружба" в цій країні", – наголосили в НАК.
Водночас в угорській нафтовій компанії MOL заявили, що Росія не планує відновлювати експорт нафти до Чехії, пише Reuters 10 серпня.
Зрив постачання нафтопроводом "Дружба" ніяк не обмежує роботи чеських НПЗ, написав у Twitter 10 серпня міністр промисловості та торгівлі Чехії Йозеф Сікела.
"Вони працюють повний робочий день, а державна компанія MERO ČR має запаси нафти на кілька днів. З польською стороною зараз шукаємо рішення щодо відновлення постачання до Чехії, яке буде відповідним з юридичного та технічного погляду", – підкреслив Сікела.
Якщо в липні "Укртранснафта" щодня отримувала за транзит нафти $484 тис., то за тиждень простою компанія потенційно недоотримала до $3,4 млн виторгу, пише LIGA.net.
2021 року через нафтопровід "Дружба" територією України транспортували 12 млн тонн російської нафти, з них до Чехії – 3,4 млн тонн, Словаччини – 5,2 млн тонн, Угорщини – 3,4 млн тонн, зазначає російський "Інтерфакс".
"Транснефть" оголосила 9 серпня, що транспортування російської нафти через територію України нафтопроводом "Дружба" із 4 серпня припинили.
За версією "Транснефти", 22 липня російська компанія перерахувала "Укртранснафті" гроші за транспортування, проте 28 липня кошти повернулися назад через введений щодо Росії сьомий пакет санкцій Європейського союзу, і "Укртранснафта" припинила транзит, оскільки в договорі прописано 100-відсоткова передоплата такої послуги.
Контекст:
Після вторгнення РФ в Україну, що розпочалося 24 лютого, країни Заходу ввели кілька пакетів санкцій проти Росії, а також почали масово відмовлятися від російських нафти та газу та шукати їм альтернативу.
3 червня Європейська рада затвердила шостий пакет санкцій, до якого, зокрема, входить поетапна відмова від російської нафти. Через це Росія може недоотримати орієнтовно $22 млрд доходів, вважає Bloomberg.
За даними Bloomberg, більш як половину всієї російської нафти купують азійські країни, Китай та Індія. За останній місяць потоки в Азію сягнули 52% від загального обсягу морського експорту Росії. Значні обсяги також йдуть до Європи, де мораторій на постачання з РФ набуде чинності лише за п'ять місяців.