"У вас є доходи, яких ви не отримуєте". Пріцкер розповіла, що потрібно Україні для збільшення прибутків і економічного відновлення

Пріцкер: На сірих ринках сигарет, алкоголю або електроніки – величезне джерело прибутку
Фото: EPA

Сполучені Штати заохочують уряд України збільшувати прибутки насамперед через реформи, а не підвищення податків. Про це 29 липня заявила під час візиту до Києва спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер, повідомив "Укрінформ".

Спецпредставниця зауважила, що уряд України вирішуватиме, звідки брати доходи, але вона з амбасадоркою США Бріджит Брінк пропонувала зосередитися не на підвищенні податків, а на реформі митниці й боротьбі із сірими ринками.

"У вас є доходи, яких ви не отримуєте і які ви мали б отримати сьогодні. Зосередьмося спочатку на цьому", – сказала Пріцкер.

Вона зазначила, що пропонувала реформу митниці, використовуючи цифровізацію, що дало б змогу запобігти будь-якій корупції.

"На сірих ринках сигарет, алкоголю або електроніки, яка може бути продана на великому ринку, також є величезне джерело прибутку. І тому ми заохочували український уряд зосередитися на цьому в першу чергу", – пояснила спецпредставниця США.

Вона також назвала п'ять основних компонентів для, на її думку, сильного плану з економічного відновлення України, повідомило "РБК-Україна".

За її словами, треба:

  • забезпечити Україну підтримкою міжвідомчого планування і збільшенням потенціалу технічних експертів; 
  • прискоритися, щоб розширити список готових до реалізації проєктів "із десятка до сотень і, сподіваюся, у кінцевому підсумку – до тисяч";
  • пришвидшити реформи, що є "абсолютно необхідним для створення фундаменту для інвестицій, процвітаючої економіки, вступу до ЄС і членства в НАТО";
  • змусити світ залучити більше капіталу, не лише вилучивши $50 млрд російських заморожених активів, а й "пожвавивши страхові, перестрахувальні, фондові й банківські ринки";
  • повернути додому ветеранів, внутрішніх переселенців і біженців, навчити їх того, що потрібно для відновлення, і повернути на ринок праці.

"Якщо взяти ці п'ять основних компонентів разом, то вони утворять будівельні блоки сильного плану економічного відновлення України й виведуть її на шлях процвітання", – наголосила Пріцкер.

Контекст:

Кабмін України 18 липня схвалив зміни в держбюджет на 2024 рік, які передбачають збільшення видатків на оборону на 495,3 млрд грн, а також погодив законопроєкт щодо підвищення податків. Далі його має ухвалити Верховна Рада.

Це рішення спричинило дискусію в суспільстві. Представники великого бізнесу висловилися різко проти підвищення податківСпіввласник Monobank Олег Гороховський 28 липня у Facebook назвав "зрадниками" тих, хто пропонує підвищити податки у країні, яка воює. 

Аналітик, інвестиційний банкір Сергій Фурса зазначив, навпаки, що країна, яка воює, не може не підвищувати податків і в Україні склалася унікальна ситуація завдяки грошам західних партнерів. Водночас він звернув увагу, що заплановані урядом кроки можуть стати "виключно тиском на світлий бізнес", натомість просте збільшення ПДВ "зачепило б усіх, але рівномірно".