Україна 900 днів обходиться без імпорту газу із РФ – "Укртрансгаз"
НАК "Нафтогаз України" припинила закуповувати газ у російського "Газпрому" в листопаді 2015 року.
Україна 900 днів обходиться без прямого постачання природного газу з Російської Федерації. Про це повідомила прес-служба "Укртрансгазу" у Facebook 15 травня.
"Сьогодні вже 900 днів із того історичного моменту, відколи Україна почала використовувати можливість обходитися без імпорту газу із РФ", – ідеться в повідомленні.
Із 2014 року російський "Газпром" і український "Нафтогаз" судилися у Стокгольмському арбітражі через контракти на постачання природного газу із РФ в Україну і транзит газу через територію України від 2009 року.
"Нафтогаз" припинив закуповувати газ у "Газпрому" в листопаді 2015 року.
22 грудня 2017 року в "Нафтогазі" заявили про перемогу над "Газпромом" за всіма спірними питаннями контракту на постачання газу. Водночас у "Газпромі" повідомили, що суд зобов'язав "Нафтогаз" виплатити суму протермінованої заборгованості в розмірі $2 млрд і відсотки за протермінування.
28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж задовольнив позов "Нафтогазу" до "Газпрому" про недостатні обсяги транзиту. НАК домоглася компенсації в розмірі $4,63 млрд. За результатами двох арбітражних проваджень у Стокгольмі "Газпром" повинен виплатити $2,56 млрд на користь "Нафтогазу".
1 березня стало відомо, що "Газпром" отримав гроші від "Нафтогазу України" в рахунок оплати березневого постачання газу, але повернув їх НАК. У російській компанії також заявили, що не постачатимуть газу в Україну.
У "Нафтогазі" розцінили це як порушення грудневого рішення Стокгольмського арбітражу за контрактом на постачання газу і заявили, що мають намір вимагати від "Газпрому" компенсації збитків.
2 березня голова правління "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що компанія змушена розпочати процедуру розірвання контрактів із НАК "Нафтогаз України" через Стокгольмський арбітраж. Він звинуватив суд у "подвійних стандартах". 13 березня Міллер заявив, що "Газпром" ініціював розірвання контрактів із НАК "Нафтогаз України", щоб не платити нових штрафів у 2018 і 2019 роках.