Україна готує два механізми для відновлення морського судноплавства – ЗМІ

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року
Фото: gmk.center

Україна потребує повного розблокування морських портів, і ця тема стала особливо гострою за тиждень до завершення дії "зернової угоди". Зараз влада опрацьовує два варіанти для відновлення повного морського експорту: перший передбачає військовий супровід цивільних суден, другий – заклик до Росії від міжнародної спільноти. Про це йдеться в матеріалі Центру транспортних стратегій.

ійськові зараз можуть забезпечити захист караванів цивільних суден і мінну безпеку. Андрій Клименко, керівник моніторингової групи Інституту чорноморських стратегічних досліджень, говорить, що захистити цивільні судна можуть партнери, зокрема Туреччина. Один із варіантів, за його словами, – максимально широке залучення до операцій з українським експортом та імпортом суден турецьких судновласників, по яких Росія не наважиться стріляти", – пише видання.

Другий варіант – створити дві постійні чорноморські військово-морські групи з кораблів Болгарії, Румунії, Туреччини й України, зазначає авторка матеріалу Ольга Бистрицька. Перша група передбачатиме патрульні або ескортні кораблі для захисту свободи судноплавства у Босфорському секторі до Одеси. Друга – група протимінних кораблів і тральників для боротьби з тисячами морських мін.

"Паралельно з мілітарним підсиленням активізується і робота на дипломатичному фронті. Зокрема, Мінвідновлення ініціює проведення у липні сесії Міжнародної морської організації стосовно безпеки судноплавства в Чорному морі. Попередньо про це вже домовилися з Данією, також були підключені українські посли в морських державах. Ціль – колективно ініціювати таку зустріч перед генеральним секретарем ІМО, щоб публічно закликати перш за все Росію до того, що цивільні судна не є військовими цілями, судноплавство має бути вільним і, відповідно, всі зазіхання на цей основоположний принцип міжнародного морського права будуть розглядатися як піратство з відповідними військовими і дипломатичними наслідками для держави-агресора", – пише журналістка.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

22 липня у Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном, вийшло із порту Одеси вранці 1 серпня. Також у "зерновому коридорі" беруть участь порти Чорноморськ і Південний. Завдяки Чорноморській зерновій ініціативі знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн осіб, заявили в ООН у жовтні.

"Зернову угоду" вже кілька разів продовжували, але Росія неодноразово блокувала роботу "зернового коридору", відмовляючись реєструвати судна й проводити їхню інспекцію.

Росія погрожувала, що "зернова угода" припинить своє існування, якщо до 18 травня 2023 року РФ не дістане гарантій виконання її вимог, зокрема щодо аміаку, і була проти "розширення або нескінченного продовження" угоди. Також РФ вимагає під'єднати "Россельхозбанк" до SWIFT, відновити постачання сільгосптехніки, запчастин і сервісного обслуговування, скасувати обмеження на страхування і зняти заборону на доступ до портів, посилаючись на меморандум Росія – ООН.

У підсумку в травні договір продовжили до 18 липня, зараз тривають переговори щодо його пролонгації. Продовження угоди підтримують усі сторони, окрім Росії.

За даними ООН, за час дії "зернового коридору" вдалося експортувати майже 32,8 млн тонн зерна.