Україна має домагатися розблокування портів для експорту металопродукції – економіст

Андрій Новак: Наша країна має працювати в цьому напрямі та домагатися розблокування портів
Фото: fakty.ua
Україна має домагатися того, щоб "зерновий коридор" було розширено на експорт української металопродукції. Про це заявив у коментарі "Цензор.НЕТ" економіст Андрій Новак.

"Зараз у нас значно порушена логістика, і в таких умовах підвищувати податки – дуже погана ідея, адже це викличе ланцюгову реакцію підвищення цін на всі без винятку товари і послуги. Україна має домагатися розблокування експорту не тільки зерна, а й металу та інших товарів", – упевнений він.

Новак зазначив, що, незважаючи на важливість експорту металу для України, для світу ця тема не надто цікава. Тому саме українська влада має активно працювати в цьому напрямі.

"Аграрку розблокували, тому що за експорт зерна піднявся весь світ, і Росія, в обмін на якісь поступки, пристала на угоду. Що ж стосується металу, то це не є гучна політична тема, а розблокування експорту не цікаве нікому, крім України. Але наша країна має працювати у цьому напрямі та домагатися розблокування портів", – наголосив економіст.

Контекст:

Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну торгове судноплавство в Азовському морі було заблоковано. 19 березня головний редактор видання BlackSeaNews Андрій Клименко повідомив, що Росія замінувала у Чорному морі рекомендовані шляхи для цивільних суден від Босфору до Одеси і звинуватила у цьому Україну.

22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна (Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме). Агентство "Інтерфакс-Україна", посилаючись на текст документа, повідомило, що угода стосується безпечного судноплавства для експорту зерна, продуктів та добрив із морських портів Одеса, Чорноморськ і Південний протягом 120 днів із моменту підписання з можливістю продовження цього строку.

Президент України Володимир Зеленський говорив 13 серпня, що з українських портів вийшло вже 16 суден із зерном для семи країн на трьох континентах у Європі, Азії та Африці. На їхньому борту приблизно пів мільйона тонн агропродукції: кукурудза, пшениця, олія, соя та інші товари, абсолютно необхідні світовому ринку, розповів президент.

З початком повномасштабного вторгнення Росії на територію України значно скоротили експорт своєї продукції через блокаду морських портів, зокрема, металургійні компанії. Українські металургійні компанії не можуть доставляти свою продукцію покупцям морським шляхом, причому Росія вивозить захоплений метал і, ймовірно, спробує його продати на міжнародному ринку.