Україна не прийме пропозиції "Газпрому" щодо транзиту до 15 млрд м³ газу на рік – Насалик

Насалик: При збільшенні обсягу понад 40 млрд м³ – транспортування через ГТС України економічно вигідніше, ніж через "Північний потік"
Фото: Міністерство енергетики та вугільної промисловості України / Facebook

Міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик сказав, що пропозиція голови російського "Газпрому" Олексія Міллера про транзит через Україну до 15 млрд м³ газу на рік є невигідною.

Україна не погодиться на пропозицію російського "Газпрому" про транзит 10–15 млрд м&³3; газу на рік через газотранспортну систему (ГТС) країни. Про це журналістам заявив міністр енергетики і вугільної промисловості України Ігор Насалик 11 квітня, повідомляє "РБК-Україна".

Так Насалик прокоментував заяви голови російського "Газпрому" Олексія Міллера.

"Наша країна не піде на такі обсяги. Для України це невигідно... При обсязі транзиту близько 40 млрд м&³3; – економічні показники такі ж, як у "Північного потоку". При збільшенні обсягу понад 40 млрд м&³3; – транспортування через ГТС України економічно вигідніше, ніж через "Північний потік", – сказав він.

Насалик додав, що в такому разі проект української ГТС для європейців економніший.

Із 2014 року "Газпром" і "Нафтогаз" судилися у Стокгольмському арбітражі через контракти на постачання природного газу з РФ в Україну і транзит газу через територію України від 2009 року.

22 грудня 2017 року в "Нафтогазі" заявили про перемогу над "Газпромом" за всіма спірними питаннями контракту на постачання газу. Водночас у "Газпромі" повідомили, що суд зобов'язав "Нафтогаз" виплатити суму протермінованої заборгованості в розмірі $2 млрд і відсотки за протермінування.

28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж задовольнив позов "Нафтогазу" до "Газпрому" про недостатні обсяги транзиту. НАК домоглася компенсації в сумі $4,63 млрд. За підсумками двох арбітражних проваджень у Стокгольмі "Газпром" має виплатити $2,56 млрд на користь "Нафтогазу".

1 березня стало відомо, що "Газпром" отримав гроші від "Нафтогазу України" як оплату березневого постачання газу, але повернув їх НАК. У російській компанії також заявили, що не будуть постачати газ в Україну.

У "Нафтогазі" розцінили це як порушення грудневого рішення Стокгольмського арбітражу за контрактом на постачання газу і заявили, що мають намір вимагати від "Газпрому" компенсації збитків.

2 березня голова "Газпрому" Олексій Міллер повідомив, що компанія змушена розпочати процедуру розірвання контрактів із НАК "Нафтогаз України" через Стокгольмський арбітраж. Він звинуватив суд у "подвійних стандартах".

13 березня Міллер заявив, що "Газпром" ініціював розірвання контрактів із НАК "Нафтогаз України", щоб не платити нових штрафів у 2018-му і 2019 році.

У "Газпромі" заявляли, що вже оскаржили обидва рішення Стокгольмського арбітражу.

Транзит російського газу в Європу через Україну відбувається на підставі контракту, підписаного у 2009 році. За словами голови НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва, щорічно транзит дає Україні $2–3 млрд.

У НАК заявляли, що транзит газу через Україну у 2017 році становив 93 млрд м&³3;. Цей показник – рекордний від часу запуску "Північного потоку" у 2011 році. У 2016 році обсяг транзиту становив 82,2 млрд м&³3;.