Україна сповістила США про завершення процедур для запуску спільного фонду відбудови – Свириденко
Україна завершила всі потрібні процедури для створення спільного зі США фонду відбудови країни (угода про надра) і передала Америці відповідну дипломатичну ноту. Про це 13 травня у Facebook поінформувала перша віцепрем'єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Вона розповіла, що повідомила про це тимчасову повірену у справах США в Україні Джулі Девіс.
"Можна сміливо сказати, що вдалося виконати завдання, яке поставив перед нашою переговорною командою президент Володимир Зеленський, адже маємо рівноправну угоду, спрямовану на майбутнє. Угоду, яка поважає національні інтереси України, передбачає спільне з Америкою управління та інвестування", – пояснила міністерка.
Свириденко наголосила, що в угоді немає положень про борг, натомість є зобов'язання інвестувати винятково в Україну.
"Це ще один чіткий сигнал: Україна на шляху до стратегічних інвестицій", – додала вона.
Контекст:
Угоду про українські ресурси Україна і США підписали 30 квітня. Документ передбачає створення спільного інвестиційного фонду з рівним розподілом участі – 50/50. Кошти фонду вкладатимуть лише в Україні – у видобування корисних копалин, нафту, газ, інфраструктурні й переробні проєкти. Водночас повний контроль над надрами й ресурсами залишається за Україною, як і право визначати умови використання національних ресурсів.
1 травня президент США Дональд Трамп заявив, що угода з Україною про корисні копалини обіцяє США вигоду, яка значно перевершує вкладені кошти.
Зеленський сказав, що це рівноправна угода, яка створює можливість для інвестицій у країну.
Того самого дня Кабінет Міністрів України оприлюднив на своєму офіційному сайті текст угоди зі США про надра українською й англійською мовами. Вона передбачає, зокрема, видобування 57 видів мінералів і містить гарантії того, що угода не буде суперечити угодам України з ЄС і прагненню України до вступу. Також сторони не нараховуватимуть на доходи з партнерства будь-яких мит чи податків.
Верховна Рада України ратифікувала угоду 8 травня, Зеленський підписав закон про ратифікацію угоди про українські надра.