Перспективнішої економічної угоди, ніж про надра, між Україною і США ще не було – Зеленський

Зеленський подякував усім, хто готував угоду про економічне партнерство зі США, і кожному, хто її підтримав
Фото: EPA

Президент України Володимир Зеленський вважає, що перспективнішої економічної угоди, ніж угода про надра, у відносинах між Україною і США ще не було і що це "спільна інвестиційна робота зі США на десятиліття". Про це він написав у Тelegram 8 травня.

"Зараз це сильна основа для безпекової взаємодії, а в перспективі десятиліть – можливість для України й Америки збільшити взаємовигідну економічну співпрацю, розвинути промисловість у наших країнах і робочі місця, а також забезпечити технологічний розвиток. Як ми й домовлялися із президентом Трампом, угода відкриває нову сторінку відносин між Україною і Сполученими Штатами", – вважає український лідер.

Зеленський подякував усім, хто готував угоду про економічне партнерство зі США, і кожному, хто її підтримав.

"Дякую всім 338 депутатам, які проголосували за угоду. Розраховую, що текст ратифікаційного закону найближчим часом надійде з Верховної Ради в мій офіс. Юридичні процедури будуть завершені, і зможемо почати створення фонду", – додав він.

Контекст:

Угоду про українські ресурси Україна і США підписали 30 квітня. Документ передбачає створення спільного інвестиційного фонду з рівним розподілом участі – 50/50. Кошти фонду вкладатимуть лише в Україні – у видобування корисних копалин, нафту, газ, інфраструктурні й переробні проєкти. Водночас повний контроль над надрами й ресурсами залишається за Україною, як і право визначати умови використання національних ресурсів.

1 травня Трамп заявив, що угода з Україною про корисні копалини обіцяє США вигоду, яка значно перевершує вкладені кошти. Зеленський сказав, що це рівноправна угода, яка створює можливість для інвестицій у країну.

Того самого дня Кабінет Міністрів України оприлюднив на своєму офіційному сайті текст угоди зі США про надра українською й англійською мовами. Вона передбачає, зокрема, видобування 57 видів мінералів і містить гарантії того, що угода не суперечитиме угодам України з ЄС і прагненню України до вступу. Також сторони не нараховуватимуть на доходи з партнерства будь-яких мит чи податків.

8 травня Верховна Рада проголосувала за ратифікацію угоди про копалини.

Того самого дня Трамп заявив, що планує поговорити із Зеленським про угоду щодо надр.