Україна з початку року імпортувала з Білорусі 150 МВт-год електроенергії
До України з початку року імпортували з Білорусі 150 МВт-год електроенергії, зі Словаччини – 30 МВт-год. Такі дані 4 січня опублікували на сайті НЕК "Укренерго".
Україна експортувала 93 МВт-год електроенергії до Угорщини та 40 МВт-год – до Румунії.
Агентство "Інтерфакс-Україна", посилаючись на дані добового аукціону станом на 1 січня, зазначає, що "міждержавні перерізи у напрямку Білорусь – Україна викупили компанії ТОВ "ДЕ Трейдинг" і ТОВ "Дніпросталь-Енерго" – 1200 МВт (по 50 МВт щогодини) і 540 МВт (по 60 МВт протягом перших чотирьох та останніх п'ятьох годин доби) відповідно". "Дніпросталь-Енерго" належить українському бізнесменові Віктору Пінчуку, "Донбасенерго" належить бізнесменові та нардепові від групи "Довіра" Максиму Єфімову.
У повідомленні також ідеться, що постачання у напрямку Словаччина – Україна викупило ТОВ "ТАС Енергія країни" – 200 МВт на добу. Ця ж компанія викупила 150 МВт у напрямку Україна – Угорщина. Кінцевий власник "ТАС "Енергія країни" – бізнесмен і політик Сергій Тігіпко.
За даними видання ExPro, в січні 2021 року імпорт з Білорусі також планують компанії "ЕРУ Трейдинг" та "Енерджі Трейд Груп", вони здобули доступ до перерізів на місячному аукціоні.
Чекають на оновлені дані за результатами інших добових аукціонів, пише "Інтерфакс-Україна".
Тимчасову заборону на імпорт з Росії запровадили навесні 2020 року зокрема після критики постачання президентом Володимиром Зеленським. 16 грудня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, на своєму засіданні дозволила імпорт електроенергії з Росії та Білорусі всупереч позиції Зеленського, писав "Цензор.НЕТ". НКРЕКП дозволила трейдерам укладати контракти на постачання електроенергії у 2021 році, зазначало видання.
За два дні до рішення НКРЕКП, 14 грудня, народний депутат від "Батьківщини", перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики та комунальних послуг Олексій Кучеренко зареєстрував проєкт закону про продовження заборони на імпорт електроенергії з Росії та Білорусі до 31 грудня 2021 року. Але до сесійної зали документ поки не виносили.
Перед цим Україна імпортувала електроенергію із РФ з осені 2019 року – після чотирирічної перерви. Це стало можливим внаслідок внесення правки до ухваленого 18 вересня 2019 року закону України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії".
До березня 2020 року, коли знову запровадили заборону, імпортували понад 1 млрд кВт-год, прямі збитки енергосистеми від таких поставок становлять 3 млрд грн, писав "Мінпром". За розрахунками Міністерства енергетики та захисту навколишнього середовища України, держава витратила на ці закупівлі 5 млрд грн, писало hromadske.
Імпорт став причиною найбільшої за всю історію незалежності кризи на енергоринку, зазначав ZIK.