Компанія "Дніпросталь-Енерго" Пінчука почала закупівлю електроенергії з Білорусі – ЗМІ
Компанія "Дніпросталь-Енерго" українського бізнесмена Віктора Пінчука з 1 січня почала постачання електроенергії в Україну з Білоруської АЕС, пише агентство "РБК-Україна" з посиланням на підсумки добових аукціонів НЕК "Укренерго" з доступу до міждержавних мереж.
За даними журналістів, "Дніпросталь-Енерго" здобула можливість щодоби імпортувати з Білорусі 60 МВт.
Також право закуповувати електроенергію в Білорусі має компанія "Донбасенерго", яка належить бізнесмену і нардепу від групи "Довіра" Максимові Єфімову. "Донбасенерго" отримала доступ до добової потужності 50 МВт, зазначає агентство.
"РБК-Україна" пише, що 1 січня очікують імпортувати в Україну з Білорусі не менше ніж 110 МВт електроенергії, це дорівнює 10% усієї потужності нещодавно введеної в експлуатацію Білоруської АЕС, яку бойкотують країни Балтії та Польща.
Тимчасова заборона на імпорт із Росії запровадили навесні 2020 року, зокрема після критики постачань президентом Володимиром Зеленським. 16 грудня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, на своєму засіданні дозволила імпорт електроенергії з Росії та Білорусі всупереч позиції Зеленського, писав "Цензор.НЕТ". НКРЕКП дозволила трейдерам укладати контракти на постачання електроенергії 2021 року, зазначало видання.
За два дні до рішення НКРЕКП, 14 грудня, народний депутат від "Батьківщини", перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики і комунальних послуг Олексій Кучеренко зареєстрував проєкт закону про продовження заборони на імпорт електроенергії з Росії та Білорусі до 31 грудня 2021 року. Але в сесійну залу документа поки не виносили.
Перед цим Україна імпортувала електроенергію з РФ з осені 2019 року – після чотирирічної перерви. Це стало можливим унаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня 2019 року закон України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії".
До березня 2020 року, коли знову ввели заборону, імпортували понад 1 млрд кВт-год, прямі збитки енергосистеми від таких постачань оцінюють у 3 млрд грн, писав "Мінпром". За розрахунками Міністерства енергетики та захисту довкілля України, держава витратила на ці закупівлі 5 млрд грн, писало hromadske.
Імпорт став причиною найбільшої за всю історію незалежності кризи на енергоринку, зазначав ZIK.