Українські фермери заблокують в'їзд до країни польських вантажівок у відповідь на протести в Польщі
"Акція розпочнеться 10 червня о 10.00 та триватиме до 0.00 14 червня. Проведення заходу обумовлено категоричною незгодою українських аграріїв з діями польської сторони, яка в односторонньому порядку, порушуючи торговельні правила Європейського союзу та рішення Європейської комісії щодо поновлення транзиту української сільськогосподарської продукції, продовжує фізично блокувати вантажівки з України на територію Польщі", – ідеться в повідомленні.
Українські аграрії наголошують на тому, що такою позицією польські фермери грають на руку президенту країни-агресора РФ Володимиру Путіну, бо хочуть, щоб українське зерно залишилося в Україні, а ціни зросли. Саме цього хочуть і в Росії, ідеться в заяві.
Впровадження односторонніх заборон на імпорт і транзит створить додатковий тиск не лише на українських аграріїв, а й призведе до поглиблення кризи зі світовою продовольчою безпекою, вважають в організаціях. Там зазначили, що спекуляції на тему впровадження заборони на транзит української агропродовольчої продукції неприпустимі, оскільки від них залежить не лише економічний добробут європейських фермерів, а й виживання як українських аграріїв, так і споживачів української продукції по всьому світу.
Організатори акції закликали приєднуватися до неї всіх представників аграрного сектору України.
Польські фермери 7 червня заблокували рух вантажних транспортних засобів, що прямують з України до Польщі, перед пунктом пропуску "Медика – Шегині".
9 червня через протест польських фермерів заблокували рух вантажівок з України на пункті пропуску "Дорогуськ – Ягодин".
Причиною протесту польських фермерів є "відновлення лібералізації торгівлі з Україною", повідомило RMF24. Вони хочуть заблокувати ввезення не лише українського зерна, а й фруктів, овочів та птиці.
Контекст:
У Польщі із середини січня відбувалися фермерські протести. Як зазначає Strefa Agro, причина акцій – загальна ситуація в сільському господарстві та приплив зернових з України. Польські аграрії скаржилися, що українське зерно осідає в Польщі і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.
У квітні через протести фермерів міністр сільського господарства і розвитку сільських територій Польщі Генрик Ковальчик пішов у відставку.
На тлі протестів фермерів Єврокомісія досягла угоди з Польщею, Болгарією, Угорщиною, Румунією та Словаччиною щодо імпорту української агропродукції в ЄС. Із 2 травня до 5 червня діяла заборона на вільний обіг української пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику в цих п'яти країнах. 5 червня її продовжили до 15 вересня.
Але польські фермери заявили, що продовження обмежень нібито не матиме великого значення, оскільки їм "потрібна стабільність та довгостроковий план", зазначило RMF24.