Увага західної преси до ситуації з Кабміном та "зеленими" єврооблігацями може коштувати українській економіці мільярд доларів на рік – Тинний

Тинний: "Укренерго" розмістило облігації під 6,8% річних, що для країни дуже багато
Скріншот: Shuster online / YouTube
Увага західної преси до ситуації з Кабміном України та "зеленими" єврооблігацями може підвищити ризик інвестицій та призвести до подорожчання зовнішніх запозичень. Про це в ефірі ток-шоу "Свобода слова Савіка Шустера" на каналі "Україна" 19 листопада заявив співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики підприємець Ігор Тинний.

"Ціна запозичення ресурсів за кордоном – це завжди проєкція від ризиків: високий ризик України чи низький. Усі облігації зараз "Укренерго" розмістило під 6,8% річних, що для країни дуже багато. Я як підприємець кредитуюся 28 років, усі борги повертав. Виходить, що я як підприємець позичаю дешевше, ніж наша країна як суверен. Загальний розмір наших [України] заборгованостей, гарантованих бюджетом та прямих, – приблизно $90 млрд. 1% на рік становить $900 млн. Тобто 1% ризиків через те, що хтось зробив погану заяву, а сьогодні вийшли погані новини у Forbes та у всіх відомих виданнях стосовно цього. Ціна питання – мільярд доларів на рік", – заявив він.

Контекст:

За інформацією "Обозревателя", увечері 13 листопада Кабмін на рівні "Ощадбанку" заблокував погашення боргів перед "зеленими" інвесторами на суму 19,3 млрд грн. Це були гроші, які "Укренерго" залучило через цільові єврооблігації для розрахунку із "зеленими" інвесторами. Європейський банк реконструкції та розвитку інвестував в облігації НЕК "Укренерго" $75 млн для того, щоб компанія змогла виплатити борги виробникам електроенергії із поновних джерел.

Після дій із грошима з боку ДП "Гарантований покупець" впали котирування єврооблігацій НЕК "Укренерго" та суверенні кредитні показники держави Україна.

13 листопада стало відомо про звільнення з посади голови держпідприємства "Гарантований покупець" Костянтина Петриковця. Він заявив, що причиною стала відмова зупинити виплату держпідприємством боргів перед виробниками електроенергії з поновних джерел та звернувся з стосовно цього до НАБУ.

У Кабміні стверджують, що звільнення Петриковця пов'язане із завданням підприємству збитків.

Компанія ДТЕК ВДЕ заявила про дискримінацію у погашенні заборгованості перед підприємствами "зеленої" генерації та вимагала проведення негайного розслідування дій посадовців. ДТЕК веде підготовку до юридичного захисту своїх прав та відшкодування збитків, завданих компанії та інвесторам унаслідок махінацій уряду з розподілом коштів європейських кредитів.