Скасування готівки в Україні. В Офісі президента не відмовляються від ідеї, але обіцяють "ступінчастий підхід"
Коментуючи озвучену ним ініціативу щодо зменшення частки готівки в українській економіці, Шурма зазначив, що введення безготівкової системи (режим cashless) неможливе без значного зниження податків, амністії капіталу та створення інфраструктури, за якої держава гарантуватиме використання безготівкових грошей у будь-який момент і будь-де.
"Ми готуємо проєкт, основною метою якого буде 100-відсоткове покриття цифровими банківськими послугами всієї території країни. Має бути повна доступність всієї інфраструктури для будь-якого громадянина України за будь-яких умов", – пояснив він.
Також цей перехід неможливий без надійних гарантій для громадян, вважає заступник глави ОП.
"Українці мають бути настільки ж упевнені в цифрових грошах, наскільки нині впевнені у паперових", – сказав він, додавши, що поступова відмова від готівки у перспективі дасть змогу різко знизити рівень корупції.
На пресконференції 30 червня Шурма також наголосив, що він не говорив про наміри заборонити готівку в Україні як про вже ухвалене рішення, повідомляє "Економічна правда".
"Було сказано, що ми аналізуємо такий досвід і сценарій переводу економіки та всієї системи на cashless. Ми дійсно зараз аналізуємо і дивимося, чи можна і як це можна запровадити... Відбулася дуже велика маніпуляція і спекуляція цим фактом", – заявив він.
Шурма визнав, що станом на сьогодні немає жодної держави, яка повністю відмовилася б від готівки, але зазначив, що є успішні приклади, зокрема Швеція, які "впритул підійшли до цього".
На його думку, гостра реакція українського суспільства на цю ідею була зумовлена насамперед тим, що люди в недержавному секторі масово отримують доходи у готівці внаслідок схем із мінімізації податків.
Контекст:
21 червня на конференції Ukraine Recovery Conference у Лондоні 21 червня Шурма заявив, що в Україні є плани повністю відмовитися від використання готівки у межах боротьби з корупцією. "Ми хочемо бути першою повністю cashless-економікою", – сказав він.
Перша заступниця голови Національного банку України Катерина Рожкова, коментуючи цю заяву 28 червня, сказала, що банківська система України готова до такого виклику. "Із погляду технології, із погляду інклюзії та безперервності готова до цього. Чи готова до цього Україна?" – запитала вона.
За даними НБУ станом на 1 квітня, сума готівки, що була в обігу в Україні, – 676,1 млрд грн. Це на 40 млрд грн, або на 5,6%, менше, ніж станом на 1 січня (716,1 млрд грн).