У Smart Holding заявили, що причина банкрутства Чорноморського суднобудівного заводу – політичне свавілля

Вирішальним фактором, який призвів до банкрутства ЧСЗ, стало припинення в 2014 році фінансування державою військового замовлення, зазначили в компанії
Фото: ВАУ - Все Аукционы Украины / Facebook
25 червня Господарський суд Миколаївської області підтвердив ліквідацію ПАТ "Чорноморський суднобудівний завод". У Smart Holding Вадима Новинського, до якого входив ЧСЗ, заявили, що серед причин проблем підприємства – загальна криза галузі, зупинка державного фінансування програми "Корвет" і бажання експрезидента Петра Порошенка забрати цей бізнес і тиснути на Новинського.

"Варто зауважити, що йдеться про ліквідацію саме юридичної особи, а не бізнесу. Навіть під час процесу банкрутства ЧСЗ залучав замовлення, провадив господарську діяльність, своєчасно виплачував зарплату, вчасно здійснював всі обов'язкові платежі до бюджету. Після ліквідації юридичної особи суднобудівні потужності ЧСЗ було сконцентровано до окремого кластера, який займає не більше ніж 5% колишнього радянського заводу-гіганта ЧСЗ площею 200 га. Така концентрація – це світова практика. Суднобудівну та судноремонтну діяльність наразі провадить Миколаївська верф ТОВ "Смарт-Мерітайм Груп" (СМГ)", – наголосили у повідомленні.

У пресслужбі зазначили, що кризи 2008-го та 2014 року вплинули на підприємство, але вирішальний фактор, який зумовив банкрутство ЧСЗ,  припинення в 2014 році фінансування державою військового замовлення. Це унеможливило постачання військового обладнання від іноземних постачальників, за яке зробили передплату у валюті. Сума штрафів за порушення валютного законодавства перевищила 100 млн грн.

"Протягом 2014–2018 років ЧСЗ, СМГ і Smart Holding займали активну позицію. Фахівці ЧСЗ і СМГ провели низку зустрічей з представниками іноземних постачальників, намагаючись домовитися про зміни у контрактах, які дали б можливість не втратити передплати. Керівництво ЧСЗ передавало низку офіційних звернень до Міноборони з описом ситуації і проханнями долучитися до переговорів з іноземними партнерами. Були численні звернення з боку ЧСЗ до МОУ, ДФС щодо виключення авансів стосовно фінансування закупівель озброєння в межах програми "Корвет" зі сфери регулювання ЗЕД, врегулювання звітності щодо використання бюджетних коштів МОУ. Всі вони залишалися без відповіді", – вважають у Smart Holding.

У підсумку завод був змушений припинити роботи щодо проєкту, коли сума власних грошей на будівництво на 30 млн перевищила виділений державою бюджет.

"Отже, через зупинку державного фінансування ЧСЗ потрапив до пастки і був затиснутий з усіх боків претензіями та позовами. Де-факто, підприємство стало неплатоспроможним з провини держави, що і призвело до процедури банкрутства. Через процедуру санації можна було оздоровити підприємство і продовжити реалізацію держзамовлення", – зауважили у заяві.

В Smart Holding додали, що санацію заблокувала Генпрокуратура.

"Генеральний прокурор Юрій Луценко, як писали ЗМІ, часто виступав знаряддям у політичній боротьбі Петра Порошенка. І у випадку з ЧСЗ, виходячи з нижчезгаданих фактів, ситуація повторилася. У травні 2017 року на підставі заяви народного депутата від Блоку Петра Порошенка Андрія Вадатурського ГПУ зареєструвала кримінальне провадження, а в липні 2017 року за клопотанням слідчих Генпрокуратури в межах цієї справи на все майно ЧСЗ і на емітовані ним акції наклали арешт", – повідомили в пресслужбі.

У компанії переконані, що провадження сфабрикували за політичним замовленням.

"Економічне підґрунтя цілеспрямованих дій президента було тривіальним. Порошенко володів суднобудівним підприємством "Ленінська кузня", на яке він почав стягувати основні державні замовлення. Однак "Ленінська кузня" не могла реалізовувати великі судно- і кораблебудівні проєкти, не маючи прямого виходу в море. До того ж, на території "Кузні" планувався великий девелоперський проєкт. Вочевидь, акціонеру "Кузні" і чинному президенту України знадобився свій завод з відповідним обладнанням, який би реалізовував контракти Міноборони. Отже, дії правоохоронців часів Порошенка-Луценка були спрямовані щонайменше на знищення конкурента, а щонайбільше на захоплення і зміну власника заводу", – вважають у Smart Holding.

Щоб розв'язати проблему, в компанії вирішили ліквідувати юридичну особу, це підтримав комітет кредиторів, зокрема, представники державних установ та відомств, вимоги яких занесено до реєстру кредиторів. Ліквідатор знайшов юридичне рішення, яке дало змогу виділити всі корпусні елементи та обладнання головного корабля із загальної ліквідаційної маси та передати їх на баланс Міністерства оборони України.

"Сьогодні на території колишнього ЧСЗ суднобудівну і судноремонтну діяльність веде Миколаївська верф СМГ. Вона не займає всю площу 200 га, яку використовував радянський завод-гігант. На території, якої не використовують, Smart Holding реалізує логістичний проєкт "Індустріальний парк", який передбачає розвиток залізничної та портової інфраструктури, залучення нових резидентів для формування різних промислових кластерів, зокрема, малий і середній бізнес. До проєкту залучаються міжнародні інвестори, він має на меті розвинути промислову територію, дати їй нове життя, створити до 5 тис. робочих місць, наростити експортний потенціал країни. Для цього дуже важлива підтримка на місцевому та загальнодержавному рівні", – підкреслили у компанії.

Контекст:

"Українські новини" пишуть, що за результатами тендера, з ЧСЗ в 2009 році уклали контракт за проєктом Міністерства оборони України на будівництво чотирьох військових кораблів. Цільову програму для цього затвердили за два роки, сума для будівництва серії кораблів становила 1,69 млрд грн.

"За період 20092013 років в межах контракту підприємству перерахували 215,3 млн грн з передбачених програмою 387,5 млн грн. Потім фінансування зупинили", – зазначає інформагентство.