Уряд схвалив законопроєкт про обов'язкову евакуацію дітей із прифронтових територій у разі відмови батьків
Кабінет Міністрів України схвалив два законопроєкти від Міністерства внутрішніх справ України щодо вдосконалення правового регулювання обов'язкової евакуації населення із територій бойових дій. Про це 20 грудня повідомив заступник міністра внутрішніх справ Богдан Драп'ятий, його цитує МВС України в Telegram.
Законопроєкти передбачають можливість оголошення військовими адміністраціями обов'язкової евакуації із територій бойових дій за пропозицією військового командування.
Зазначають, що обов'язкова евакуація може бути загальною або стосуватись окремих категорій населення (дітей, людей похилого віку, осіб з інвалідністю).
Дітей під час обов'язкової евакуації будуть переселяти разом з одним із батьків або їхніми законними представниками. Цим займатимуться органи опіки та піклування із залученням Національної поліції.
Якщо батьки будуть відмовлятися від обов'язкової евакуації дітей із територій бойових дій, поліція вилучатиме їх у примусовий спосіб і передаватиме органам опіки та піклування.
Рішення про примусове вилучення буде ухвалювати обласна військова адміністрація за пропозицією військового командування та за погодженням із координаційним штабом із проведення евакуаційних заходів, ідеться в повідомленні.
Далі схвалені урядом законопроєкти надійдуть на розгляд Верховної Ради України. Якщо їх підтримає парламент, вони будуть передані на підпис голові ВР Руслану Стефанчуку, а тоді – президенту України Володимиру Зеленському. За умови відсутності зауважень до них, після опублікування закони набудуть чинності.
Контекст:
Країна-агресор РФ розв'язала війну проти України 2014 року, коли окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей. 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення.
Евакуацію проводили з кількох регіонів України, зокрема 29 липня 2022 року Кабінет Міністрів України створив координаційний штаб для організації евакуації жителів Донецької області.
У березні 2023 року Кабмін погодив механізм примусової евакуації дітей із місць, де точаться активні бойові дії. Деякі батьки навмисно ховають своїх дітей, не дозволяючи евакуювати із небезпечних територій ані їх самих, ані їхніх дітей, розповідали тоді в МВА Авдіївки Донецької області.
29 серпня пресслужба Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України повідомила про примусову евакуацію дітей із п'яти населених пунктів Василівського та Пологівського районів Запорізької області. Відповідне рішення ухвалили на засіданні координаційного штабу з питань проведення обов'язкової евакуації населення в умовах воєнного стану. Про це просила Запорізька обласна військова адміністрація.
У квітні 2024 року рада оборони Харківської області ухвалила рішення про примусову евакуацію родин із дітьми із 47 населених пунктів.
У серпні через напружену ситуацію у Сумській області оголосили обов'язкову евакуацію. Ішлося про 23 населені пункти у п'яти громадах. Тоді планували евакуювати 6 тис. осіб, зокрема 425 дітей.
У жовтні у Сумській області оголосили примусову евакуацію сімей із дітьми зі 101 населеного пункту.