В "Укрсиббанку" назвали чинники, що заважають залучати іноземні інвестиції в Україну

Дмитро Цапенко: Я сподіваюся, регулятору вдасться знайти певний компроміс
Фото: biz.nv.ua

З початку повномасштабного вторгнення ввели валютні обмеження, які стали новим чинником, що заважає залученню іноземних інвестицій в Україну. Про це заявив в інтерв'ю виданню Financial club заступник голови правління, начальник департаменту корпоративного бізнесу "Укрсиббанку" Дмитро Цапенко. 

"Новим стримуючим фактором, який з’явився вже після початку війни, є валютні обмеження, наприклад, обмеження на виплату дивідендів і на погашення кредитів материнським компаніям. Я сподіваюся, регулятору вдасться знайти певний компроміс, бо нелегко переконувати інвестувати в країну, якщо інвестор бачить обмеження на повернення капіталу", – розповів він.

Цапенко додав, що також міжнародні інвестиції зупиняють воєнні ризики. Окрім того, багатьох інвесторів цікавить прозорість ринку й рівність умов ведення бізнесу.

"А це передбачає реформування в судовій системі, зниження корупційних ризиків, створення рівних умов роботи для всіх учасників. Ці фактори не є новими, вони були актуальними й до початку війни", – наголосив юрист.

Контекст:

У Національному банку України вирішили із 3 жовтня перейти в режим керованої гнучкості обмінного курсу. Це має посилити стійкість валютного ринку й економіки, заявили у пресслужбі НБУ 2 жовтня.

Після відмови від фіксованого курсу позиції гривні практично не зазнали змін, зазначив 3 жовтня Пишний.

У МВФ 4 жовтня заявили, що підтримують рішення НБУ відмовитися від фіксованого курсу гривні.

24 лютого 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну, НБУ зафіксував офіційний курс гривні на рівні 29,25 грн за $1.

21 липня регулятор знизив офіційний курс національної валюти із 29,25 грн за $1 до майже 36,57 грн за $1. У НБУ наголосили, що "такий крок дасть змогу збільшити конкурентоспроможність українських виробників, зблизити курсові умови для різних груп бізнесу й населення і підтримати стійкість економіки в умовах війни".

Із 29 серпня українські банки дістали дозвіл продавати населенню безготівкову валюту на суму до 50 тис. грн на місяць без підтвердження підстав для цього.

Із 16 вересня Національний банк дозволив державним підприємствам і господарським товариствам, 100% акцій яких належать державі, переказувати кошти за кордон для розрахунків за кредитом або позикою, які було реструктуризовано на умовах, погоджених Кабінетом Міністрів України. Окрім того, дозволено здійснювати інші платежі, пов'язані з обслуговуванням таких реструктуризованих зобов'язань.

Національний банк із 1 грудня пом’якшив валютні обмеження для бізнесу і громадян, зокрема, скасував усі обмеження для банків і небанківських фінансових установ на обсяги ймовірного продажу ними готівкової іноземної валюти населенню.

У грудні в Національному банку України заявили, що можуть дозволити репатріацію "нових" дивідендів у межах пом'якшення валютних обмежень.