ВАКС відмовив в арешті боргових активів ДТЕК у справі "Роттердам плюс"

21 вересня 2022 року ВАКС учетверте визнав законність і обґрунтованість закриття справи "Роттердам плюс" через відсутність у ній складу злочину
Фото: radiosvoboda.org

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) відмовив слідству в арешті боргових зобов'язань, які накопичили державні компанії "Укренерго" й "Енергоринок" перед групою ДТЕК на суму майже 8 млрд грн, повідомили 3 жовтня у пресслужбі ДТЕК.

У компанії заявили, що арешт цих боргів ще більше ускладнив би ситуацію в енергосистемі напередодні опалювального сезону.

"За понад шість років досудового розслідування так званої справи "Роттердам плюс" не встановлено жодного факту вчинення злочину, нанесення збитків чи інших неправомірних дій, унаслідок чого справу кілька разів закривали. Більше того, законність її закриття двічі підтвердив Вищий антикорупційний суд України", - ідеться в повідомленні компанії.

Водночас суд у межах цього розслідування арештував особисте майно двох працівників компанії ДТЕК.

"Усі понад шість років розслідування посадові особи ДТЕК ішли назустріч об'єктивному слідству – не переховувалися й жодним чином не приховували свою власність. ДТЕК зробить усе можливе, аби захистити честь і гідність своїх працівників", – наголосили в ДТЕК.

Контекст:

Формула "Роттердам плюс" діяла для розрахування вартості вугілля для встановлення прогнозу вартості електроенергії винятково для промислових споживачів у період 2016–2019 років. Вона передбачала додавання вартості доправлення вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен для всього вугілля. Формулу скасували 1 липня 2019 року із введенням ринку електроенергії. У зв'язку із запровадженням формули відкрили кримінальне провадження. Досудове розслідування тривало з 2017 року.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура 20 травня 2021 року вчетверте закрила справу "Роттердам плюс" через відсутність у ній складу злочину. Перед цим Спеціалізована антикорупційна прокуратура закривала справу вже тричі. Адвокат у справі Артем Трекке заявляв, що проведено десятки експертиз, які підтвердили законність формули й не встановили шкоди від її дії.

21 вересня 2022 року ВАКС учетверте визнав законність та обґрунтованість закриття справи "Роттердам плюс" через відсутність у ній складу злочину. Це рішення набуло чинності й оскарженню не підлягає. Наступного дня САП відновила розслідування вп'яте. 26 жовтня НАБУ і САП повідомили, що у справі "Роттердам плюс" підозру оголосили 15 фігурантам, зокрема посадовцям НКРЕКП.

15 березня 2023 року НАБУ і САП передали до суду перший епізод справи "Роттердам плюс", яка стосується обвинувачення шістьох осіб у завданні споживачам електроенергії збитків на понад 19 млрд грн протягом 2016–2017 років.

25 квітня Вищий антикорупційний суд розпочав підготовче засідання щодо цього обвинувачення.