Від швидкості виплати боргів в енергетиці залежить швидкість будівництва нових потужностей – експерт

Андрій Табінський: Маємо зробити все для того, щоб заохотити бізнес до початку опалювального сезону запустити максимальну кількість об'єктів генерації та збереження енергії
Фото: Андрій Табінський / Facebook

Держава має забезпечити умови для термінової виплати боргів інвесторам у поновну енергетику, щоб вони мали ресурс на швидке будівництво нових енергетичних потужностей в умовах значної втрати генерації через російські обстріли. Про це заявив у колонці на "Економічній правді" виконавчий директор Асоціації вугільних громад України Андрій Табінський. 

"Влада має зібрати і задіяти всіх гравців на ринку й забезпечити їм умови для ефективної роботи. Ну і, врешті, заборгованість на ринку ВДЕ потрібно погасити. Отримавши кошти, виробники "зеленої" енергії надалі вкладатимуться в нові об'єкти малої генерації", – сказав Табінський.

За його словами, від влади потрібен чіткий сигнал бізнесу, інвесторам, світовим урядам та українському суспільству про те, що країна переходить до розподіленої генерації.

"Так, подібного світового досвіду побудови розподіленої генерації такого ж масштабу під час війни, економічної кризи й постійних загроз подальших обстрілів не має жодна країна. Тому рішення мають бути негайними та безпрецедентними – без імітації вибудови стратегій і численних пустопорожніх нарад. І ще швидше ці рішення мають реалізовуватися", – зазначив експерт.

Також він вважає, що тему переходу України на розподілену генерацію, фінансування, інвестування та постачання обладнання для малих об'єктів генерації мають порушувати на найвищому рівні у міжнародних переговорах разом із темою постачання зброї. На думку Табінського, для бізнесу й інвесторів потрібно створити безпрецедентні умови та заохочення вкладати кошти в цю справу. Зокрема, кількість бюрократичних процедур, дозволів має бути зведено до мінімуму, натомість треба максимізувати пільги та створити спеціальну кредитну програму.

"Маємо зробити все для того, щоб заохотити бізнес до початку опалювального сезону запустити максимальну кількість об'єктів генерації та збереження енергії", – підсумував експерт.

Контекст:

Компанія "Укренерго" хоче уникнути появи нових боргів під час розрахунків за послугу зі збільшення частки електроенергії з поновних джерел, заявив в.о. фінансового директора НЕК "Укренерго" Олег Скрипник.

Українська вітроенергетична асоціація у травні закликала уряд знайти фінансовий ресурс для "Енергоатому" – кредити або облігації, щоб обнулити весь борговий ланцюжок – ДП "Гарантований покупець", постачальників універсальних послуг, операторів систем розподілу, "Укренерго" й виробників із поновних джерел енергії, заборгованість перед якими становить 17 млрд грн.

За даними "Гарантованого покупця", недоплата "Енергоатому" за фінансування пільгових тарифів на електроенергію для населення в березні 2024 року становить 0,7 млрд грн, у квітні – 0,5 млрд грн, у травні – 10,1 млрд грн.